RWE chystá prodej podílu provozovatele plynovodů NET4GAS | E15.cz

RWE chystá prodej podílu provozovatele plynovodů NET4GAS

RWE
RWE
• 
ZDROJ: RWE

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá energetická společnost RWE připravuje prodej podílu tuzemského provozovatele plynovodů NET4GAS. Nutí ji k tomu úspory, ke kterým firma musí přistoupit po rozhodnutí Německa zastavit do roku 2022 provoz všech jaderných elektráren v zemi. Vyplývá to z vyjádření společnosti.

„Rozhodnutí německé vlády urychlit vyřazení jaderných elektráren zcela změnilo ekonomické podmínky pro podnikání RWE. Toto politické rozhodnutí spolu s obtížnými podmínkami na evropském energetickém trhu a tlakem EU na vlastnický unbundling jsou hlavními důvody, proč RWE připravuje odprodej některých koncernových aktiv, mimo jiné také prodej podílu ve společnosti NET4GAS,“ uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský. Takzvaný unbundling, tedy oddělení plynárenských společností od provozovatelů přenosové soustavy, vyžaduje EU, aby na trh mohli vstoupit noví dodavatelé a zvýšila se konkurence.

Mimořádné náklady související s rozhodnutím německé vlády o postupném vyřazení jaderných reaktorů z činnosti způsobily v pololetí pokles zisku německého RWE o 39 procent na 1,7 miliardy eur (asi 41 miliard korun).

RWE podle Chalupského momentálně prověřuje možnosti prodeje a připraví vybrané společnosti k prodeji do konce roku 2013. „Zatím je předčasné spekulovat o výši podílu v NET4GAS, který bude nakonec nabídnut k prodeji,“ uvedl Chalupský.

RWE se chystá v rámci úsporného programu prodat v příštích letech aktiva za 11 miliard eur. Sníží výdaje za investice a podnikne kroky ke zvýšení efektivity. Podle Chalupského mají tato opatření pomoci RWE k budoucímu růstu v nových podmínkách německé a celoevropské energetiky. Kvůli německému odchodu od jádra uzavřela také nedávno společnost RWE s ruskou plynárenskou firmou Gazprom předběžnou dohodu o strategickém partnerství při výrobě elektřiny v Evropě. Příprava prodeje NET4GAS ale nemá žádnou souvislost s jednáním mezi RWE a Gazpromem, dodal Chalupský.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.