Sbližování s Ruskem? Řecko možná dostane levnější plyn a úvěry | E15.cz

Sbližování s Ruskem? Řecko možná dostane levnější plyn a úvěry

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bilfinger SE, Flickr.com (CC-BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko zřejmě nabídne Řecku slevu na dodávky plynu a nové úvěry. Napsal to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na zdroj z ruské vlády. Řecký premiér Alexis Tsipras tento týden navštíví Rusko, mimo jiné se setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mluvčí Kremlu minulý týden uvedl, že Putin a Tsipras plánují jednat o ekonomickém součinnosti a sankcích EU vůči Moskvě. „Jsme připraveni zvážit možnost snížení ceny plynu pro Řecko,“ řekl listu nejmenovaný vládní zdroj.

Ruský producent plynu Gazprom se ke zprávě odmítl vyjádřit, stejně jako ruské ministerstvo pro energetiku, napsala agentura Reuters.

Podle zdroje výměnou za levnější plyn a blíže neurčené půjčky bude chtít Rusko napojení na řecký majetek. Neupřesnil však který. Gazprom v roce 2013 chtěl koupit řeckou plynárenskou firmu DEPA. Nakonec však od nabídky ustoupil, protože nedostal dostatek záruk ohledně finanční situace firmy.

Blízký vztah k Rusku

Tsipras má stejně jako jeho koalice krajně levicových stran Syriza k Rusku poměrně blízký vztah. Po svém volebním vítězství v lednu Tsipras přijal jako vůbec prvního zahraničního diplomata ruského velvyslance v Aténách Andreje Maslova.

Mluvčí Kremlu již na počátku tohoto měsíce naznačil, že Rusko s případnou hospodářskou pomocí pro Řecko počká na to, jak se Řecko bude stavět k protiruským sankcím EU. Rusko chce, aby EU zrušila sankce zavedené za postoj Moskvy ke krizi na východní Ukrajině, a doufá, že dostane podporu od některých členských států EU, zejména Maďarska a Řecka.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.