Sdružení investorů dokončilo převzetí firmy innogy Grid Holding | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Sdružení investorů dokončilo převzetí firmy innogy Grid Holding

ČTK

Sdružení investorů pod vedením společnosti Macquarie Infrastructure and Real Assets (MIRA) dokončilo převzetí firmy innogy Grid Holding (iGH), pod kterou spadá převážná část distribuce plynu v Česku. 

Transakce byla ohlášena letos v dubnu. MIRA získala 50,04 procenta firmy od společnost RWE, která již dříve uvedla, že sdružení zaplatilo za tento podíl 1,8 miliardy eur (46,2 miliardy korun).

„Dokončení transakce, která byla ohlášena v dubnu 2019, přichází poté, co Evropská komise schválila akvizici většinového podílu ve společnosti innogy ze strany společnosti E.ON,“ uvedla MIRA.

iGH je stoprocentním vlastníkem společnosti GasNet, která zásobuje v Česku plynem 2,3 milionu připojení a má celkovou délku sítě asi 65 tisíc kilometrů. Vlastní také společnost GridServices. „Od této chvíle již nejsou společnosti GasNet a GridServices součástí skupiny innogy,“ uvedla MIRA.

Šéf innogy Herrmann rezignoval. Jeho odchod souvisí s rozhodnutím Evropské komise o prodeji části firmy

Fondu australské banky Macquarie patří od roku 2017 mimo jiné také podíl 31 procent ve společnosti EP Infrastructure (EPIF), což je jedna z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. (Daniel Křetínský je spolumajitelem vydavatelství Czech News Center, které provozuje také ekonomický web E15.cz - pozn. red.)

V ČR působí tři provozovatelé plynových distribučních soustav. E.ON Distribuce pokrývá Jihočeský kraj, Pražská plynárenská hlavní město. Ve zbytku země má oprávnění k distribuci plynu GasNet. Sdružení investorů vedených MIRA do iGH investuje od roku 2013 a v roce 2015 navýšilo svůj podíl ve firmě z 35 na dosavadních 49,96 procenta. Nyní firmu ovládne úplně.

Skupina Macquarie je celosvětový poskytovatel bankovních, finančních a poradenských služeb a správy investičních fondů. MIRA je části Macquarie, která spravuje aktiva. MIRA řídí aktiva v hodnotě 129 miliard dolarů (více než tři biliony korun) investovaných v portfoliu 155 podniků, asi 600 nemovitostí a 4,7 milionu hektarů zemědělské půdy. Společnost Macquarie byla založena v roce 1969 a zaměstnává téměř 15 700 lidí.

Obchod mezi energetickými giganty české zákazníky neohrozí, innogy tuzemský trh neopouští

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!