Shell už nebude „Royal Dutch“, přesune sídlo do Británie. Nizozemská vláda protestuje

Zařízení na zachytávání a ukládání CO2 společnosti Shell v kanadském městě Fort Saskatchewan

Zařízení na zachytávání a ukládání CO2 společnosti Shell v kanadském městě Fort Saskatchewan Zdroj: Reuters

Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell kvůli tlaku části akcionářů zjednoduší podnikovou strukturu a svůj daňový domicil přenese do Británie. Firma oznámila, že ukončí také duální akciovou strukturu a bude mít pouze jednu třídu akcií. Z názvu pak zmizí slova Royal Dutch a skupina ponese jen stručný název Shell Plc. Přesun hlavního sídla do Británie se nelíbí nizozemské vládě..

Na firmu tlačí hedgeový fond Third Point, který má v Shellu podíl a který se snaží prosadit zásadní změny. Tvrdí například, že zjednodušení podnikové struktury bude znamenat, že firma bude schopna dosahovat vyššího zisku, a tím pádem bude přinášet i lepší výsledky akcionářům. Third Point rovněž navrhl, aby se Shell rozdělil do několika menších firem. Management Shellu ale přešel do protiútoku a je uvedl, že přesvědčen, že jeho podnikání funguje lépe, když jsou všechny části skupiny pohromadě.

Shell, stejně jako další velké ropné společnosti v Evropě, si stanovil cíl postupného odklonu od uhlovodíků, aby vyhověl sílícím požadavkům na ochranu životního prostředí. Na jaře prohrál spor s klimatickými aktivisty a soud v Haagu tehdy firmě nařídil, aby své globální emise uhlíku do konce roku 2030 snížila o 45 procent ve srovnání s rokem 2019. Firma plánuje více investovat do sluneční a větrné energie, proti soudnímu verdiktu se brání.

Krok firmy sjednotit akciové třídy bude znamenat, že vznikne větší objem kmenových akcií, které pak Shell bude moci snáze odkupovat, když to uzná za vhodné. S akciemi podniku se ale dál bude obchodovat na burzách v Amsterodamu, Londýně a New Yorku, tak jako dosud.

„Zjednodušení je navrženo tak, aby se posílila konkurenceschopnost Shellu a zrychlila jak výplata peněz akcionářům, tak i strategie stát se podnikem s nulovými emisemi,“ uvedla firma. „Současná spletitá akciová struktura podléhá omezením a v dlouhodobém výhledu už nemusí vyhovovat.“

Návrh vyžaduje souhlas alespoň 75 procent akcionářů. Firma k tomu svolala valnou hromadu, která se bude konat 10. prosince v Rotterdamu. S návrhem změn ale není spokojena nizozemská vláda.

„S managementem společnosti Shell jednáme o dopadech tohoto plánu na pracovní místa, na rozhodování o klíčových investicích a celkovém fungování,“ uvedl ministr hospodářství Stef Blok, do jehož kompetence spadá také ochrana životního prostředí. Firma podle něj vládu ujistila, že do Británie se přesune jen několik nejvyšších manažerů a členů řídícího týmu.

Takzvanou duální akciovou strukturu se už loni rozhodla ukončit i společnost Unilever, která se specializuje na spotřební zboží. I ta se rozhodla dát před Nizozemskem přednost Británii.