Shell zdvojnásobil zisk, přesto bude dál prodávat aktiva | E15.cz

Shell zdvojnásobil zisk, přesto bude dál prodávat aktiva

Shell
Shell
• 
ZDROJ: ctk

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ropný gigant Royal Dutch Shell ve třetím čtvrtletí zdvojnásobil zisk. Pomohly mu k tomu vyšší ceny ropy, silná poptávka po zemním plynu a rostoucí marže na rafinaci. Firma také oznámila, že bude pokračovat v prodeji méně významných aktiv.

Největší evropská ropná společnost zvýšila čistý příjem na 7,2 miliardy dolarů, meziročně o 100 procent. Shell dodal, že dvě rozsáhlé investice do navýšení výroby, které nedávno učinil, se již začaly vyplácet. Produkce se ale paradoxně snížila o dvě procenta na 3,01 milionu barelů po odečtení prodaných ropných polí.

Šéf Shellu Peter Vosler dodal, že firma bude dále prodávat méně důležitá aktiva, přestože již dosáhla svého cíle a nashromáždila rezervy v hodnotě pěti miliard dolarů.

Výrazného růstu společnost dosáhla díky vývoji na světových trzích. Cena ropy Brent se v čtvrtletí zvedla o 48 procent. Odstávka japonských jaderných elektráren pak zvýšila poptávku po zkapalněném zemním plynu (LNG), v jehož produkci je Shell světovým lídrem. Cena LNG s e zvýšila o 12 procent.

Analytici předpokládají, že silné výsledky za čtvrtletí bude prezentovat i další společnosti v oboru. Americký Exxon Mobil by podle nich měl oznámit růst o 40 procent. British Petroleum na začátku tohoto týdne oznámila, že vydělala více než dvojnásobek loňských zisků. Rok 2010 byl ale v jejím případě silně zatížen náklady na likvidaci ropné katastrofy v Mexickém zálivu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah