Škoda Auto prodlouží kvůli koronaviru odstávku výroby | E15.cz

Škoda Auto prodlouží odstávku výroby o více než týden

ČTK, bru

Automobilka Škoda Auto o více než týden prodlouží odstávky výroby ve všech třech českých závodech kvůli pandemii koronaviru nejméně do 14. dubna. Vedení firmy o tom informovalo zaměstnance v dopisu. Původně se měla výroba spustit 6. dubna.

„Reagujeme tím i na nadále velice nízkou poptávku, která je důsledkem státem nařízeného uzavření prodejních míst v České republice a v mnoha dalších zemích Evropské unie,“ píše vedení firmy v dopisu podepsaném předsedou představenstva Bernhardem Maierem a členem představenstva Bohdanem Wojnarem, který se sám koronavirem nakazil.

Prodloužení odstávky už ve čtvrtek avizoval předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. „Uzavření závodů na čtrnáct dní byla rychlá nutná primární doba nazývaná pracovně karanténa. Je jasné, že co se uzavře dnes, už neplatí zítra. Většinou v rámci zhoršení,” řekl deníku E15 Povšík.

Zaměstnanci dostávají od 18. března až do 29. března 70 procent platu, poté se zvýší na 75 procent. Tato dohoda platí nadále, 75 procent platu tak budou zaměstnanci dostávat i po 6. dubnu, kdy se původně měla výroba obnovit.

Někteří zaměstnanci v automobilce stále pracují kvůli zachování kontinuity nezbytných činností. Odbory Škody Auto ve čtvrtek uvedly, že se v mladoboleslavském závodě automobilky stále pohybuje 350 kmenových zaměstnanců a dalších 600 externistů. V dalších závodech jsou čísla nižší, spíše v desítkách lidí. Jde například o strážné, energetiky, pracovníky údržby a další profese.

Škoda Auto loni dodala do celého světa 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích. Zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 tisíc lidí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!