Škoda vyrobila už sto tisíc vozů na baterky. Do konce desetiletí představí další tři modely

Výroba Škody Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky

Výroba Škody Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky Zdroj: Škoda Auto

Škoda Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky
Škoda Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky
Škoda Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky
Škoda Enyaq, která je prvním čistě elektrickým modelem automobilky
8
Fotogalerie

Za dva roky od zahájení výroby automobilů poháněných částečně nebo plně elektřinou vyrobila Škoda Auto sto tisíc takových automobilů. Jen za loňský rok prodala 35 tisíc takových vozů. Do konce desetiletí se má podíl elektrifikovaných vozidel na produkci automobilky vyšplhat na 50 až 70 procent.

Škoda nyní vyrábí trojici modelů označovaných iV, plug-in hybridy Superb iV a Octavia iV a elektromobil Enyaq iV. Do loňského roku automobilka vyráběla ještě plně elektrický minivůz Citigo iV. Do roku 2030 chce Škoda uvést na trh další tři elektromobily, které budou cenou a velikostí pod úrovní Enyaqu.

Vedle elektromobilů vyrábí Škoda Auto v Česku také vysokonapěťové trakční akumulátory, a to nejen pro vlastní plug-in hybridní modely, ale i pro další značky koncernu Volkswagen. Na začátku příštího roku se v Mladé Boleslavi spustí výroba baterií pro platformu MEB, kterou využívá například model Enyaq.

Škoda auto chce prodávat už jen elektromobily! Jaké změny se chystají?

Video placeholde
Škoda auto chce prodávat už jen elektromobily! Jaké změny se chystají? • Videohub

Výrobu ve Škodě Auto nicméně nadále brzdí nedostatek čipů, které se používají v palubní elektronice. Jak minulý týden uvedl časopis Škodovácký odborář, kvůli chybějícím čipům dochází k rušení dalších směn.

Nebudou také organizovány hromadné přesčasy ani již dohodnuté flexisměny, tedy noční směny z pátku na sobotu nad rámec běžné pracovní doby. Ačkoli se podle odborů intenzivně pracuje na zajištění stabilních dodávek všech dílů, dají se různé výkyvy očekávat zřejmě ještě během podzimu.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než stovce trhů.