Skupině EPPE z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby | E15.cz

Skupině EP Power Europe z Křetínského holdingu EPH loni stoupl provozní zisk i tržby

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Skupině EP Power Europe, která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu podnikatele Daniela Křetínského a zaměřuje se na výrobu elektřiny a těžbu uhlí, stoupl loni meziročně provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA) o třetinu na 442 milionů eur, tedy asi 11,5 miliardy korun.

Konsolidované tržby společnosti vzrostly o 29,6 procenta na 5,1 miliardy eur, asi 133 miliard korun. „Růst byl tažen zlepšenými operacemi a několika úspěšně dokončenými akvizicemi. Zejména v souvislosti se zlepšením stávajících aktiv EP Power Europe dokončil a zahájil provoz projektu Lynemouth – přeměnu elektrárny na černé uhlí na uhlíkově neutrální jednotku na výrobu biomasy,“ uvedla firma na webu.

Energetický a průmyslový holding je strukturován do dvou hlavních pilířů – EP Infrastructure a právě EP Power Europe. První sdružuje firmy zabývající se přepravou, distribucí a skladováním zemního plynu, distribucí elektrické energie a produkcí tepla. Do druhé skupiny patří hlavně zahraniční výrobci elektrické energie a těžební společnosti.

Holding už dříve uvedl, že v loňském roce snížil podíl výroby elektřiny z uhelných zdrojů na necelých 21 procent proti třetině v roce 2018. EP Power Europe je například vlastníkem německé těžební společnosti Mibrag nebo tamní společnosti LEAG, která provozuje lignitové elektrárny.

EPH byl založen v roce 2009. Většinovým vlastníkem holdingu se stal v roce 2017 Křetínský, který nyní drží 94 procent akcií. Holding zahrnuje více než 70 firem v ČR, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Británii, Irsku, Itálii a Francii. Křetínský je podle aktuálních údajů časopisu Forbes třetím nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě 3,4 miliardy dolarů, tedy asi 80 miliard korun.

Energetický a průmyslový holding už dříve oznámil, že loni zvýšil meziročně provozní zisk EBITDA o desetinu na 56 miliard korun, zhruba 2,1 miliardy eur. Konsolidované tržby mu pak vzrostly o více než pětinu na 230 miliard korun, což je asi 8,6 miliardy eur. Uvedl, že jde o dosud nejlepší výsledek.

Konkurenční polostátní ČEZ loni meziročně zvýšil čistý zisk o 38 procent na 14,5 miliardy korun, provozní zisk EBITDA vzrostl o 21 procent na 60,2 miliardy korun. Tržby ČEZ v loňském roce vzrostly meziročně o 12 procent na 206,2 miliardy korun.

Pozn. redakce: Daniel Křetínský a Patrik Tkáč vlastní prostřednictvím společnosti Czech Media Invest vydavatelství Czech News Center, jehož součástí je i deník E15 a web E15.cz.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah