Slabé čtvrtletí pro koncern Volkswagen. Méně vozidel dodala ve třetím kvartálu i Škoda Auto | E15.cz

Slabé čtvrtletí pro koncern Volkswagen. Méně vozidel dodala ve třetím kvartálu i Škoda Auto

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Provozní zisk automobilky Škoda Auto v prvních třech čtvrtletích letošního roku meziročně klesl o 10,2 procenta na 1,1 miliardy eur (28,5 miliardy korun). Hospodářský výsledek byl ovlivněn mimo jiné nepříznivým vývojem měnových kurzů a vyššími náklady na nové produkty. Tržby se nicméně zvýšily o 2,1 procenta na 12,6 miliardy eur. Pokles zisku oznámil celý koncern Volkswagen.
 

Automobilka Škoda Auto již dříve uvedla, že za první tři čtvrtletí letošního roku dodala zákazníkům 939 100 vozů, tedy o téměř osm procent více než ve stejném období loňského roku. V samotném září však dodávky klesly o 16 procent na 94 800 vozů, podle firmy za to může přechod všech modelových řad na nový systém testování emisí WLTP.

Slabší čtvrtletí oznámil i německý koncern Volkswagen. Jeho provozní zisk ve třetím čtvrtletí klesl o 18,6 procenta na 3,51 miliardy eur (90,7 miliardy korun). Důvodem jsou slabší prodeje a zavedení přísnějších ekologických pravidel. Zisk nicméně překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters odhadovali na 3,21 miliardy eur. Akcie společnosti v reakci na zprávu stouply o téměř pět procent, do 11:30 středoevropského času ale poklesly na 3,5 procenta.

Společnost měla problémy se zaváděním nové metodiky měření emisí a spotřeby automobilů WLTP (Worldwide Harmonized Light Duty Vehicles Test Procedure), která se mnohem více blíží podmínkám reálného provozu a která vstoupila v platnost na počátku září. Ve třetím kvartálu se odbyt snížil o tři procenta na 2,6 milionu vozů.

Silné první pololetí však pokles třetího kvartálu kompenzovalo a prodeje za prvních devět měsíců 2018 stouply o 4,2 procenta na 8,1 milionu vozů. Provozní zisk se v tomto období zvýšil o 0,6 procenta na 13,3 miliardy eur a příjmy o 2,7 procenta na 176,4 miliardy eur. Koncern ve zprávě uvedl, že letošní plán prodejů a zisku by měl splnit. Očekává, že tržby z prodejů aut meziročně vzrostou o pět procent.

Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s místními partnery. Zaměstnává víc než 35 tisíc lidí a je aktivní na více než 100 trzích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah