Smlouva s Veolií tlačí OKD ke zdi, to se snaží z dlouhodobých závazků vyvázat | E15.cz

Smlouva s Veolií tlačí OKD ke zdi, to se snaží z dlouhodobých závazků vyvázat

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Věřitelský výbor podpořil snahu OKD vyvázat se z tíživých dlouhodobých závazků o dodávkách energie od Veolie Průmyslové služby. Plnění smlouvy by mohlo zhatit chystanou reorganizaci.

Vedení těžební společnosti OKD, která je v insolvenci, vymýšlí, jak se zbavit dalšího těžkého břemene, jehož hodnotu vyčíslilo na 2,1 miliardy korun. Tentokrát je terčem dodavatel energií a stlačeného vzduchu pro doly, společnost Veolia Průmyslové služby. OKD už přestalo platit část úhrad za stlačený vzduch. Teď uvažuje, že bude postupně odmítat plnění dalších dílčích smluv, které vyplývají z dvacetileté rámcové dohody o poskytování energií. Ve hře je také odmítnutí plnění celé rámcové smlouvy. OKD tvrdí, že rámcová smlouva z roku 2008 je nevýhodná a ohrožuje snahu o reorganizaci firmy.

Těžař musí podle smlouvy Veolii PS platit fixní poplatky, i když nebude odebírat energie. Pokud by teď OKD uzavřelo všechny své doly, suma těchto poplatků by činila 2,1 miliardy korun. Těžař přitom hodlá už do roku 2018 uzavřít doly Paskov, Darkov a Lazy a poslední uhlí by se v karvinském revíru mohlo vytěžit už v roce 2023. Smlouva s Veolií ale bude platit až do roku 2028. Snahu vedení OKD o výpověď smluv podpořil také věřitelský výbor, nicméně doporučil vyjednat s Veolií PS smírné řešení.

Jednání stále probíhají a ani OKD, ani Veolia nechtějí jejich průběh komentovat. „Management OKD usiluje o narovnání partnerských vztahů, a především o aktualizaci smlouvy na zajištění dodávek energií, služeb včetně způsobu jejich profinancování do budoucna,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Zástupci Veolie PS už na srpnové schůzi věřitelů upozorňovali, že těžař smlouvu od roku 2008 plnil a teprve po vyhlášení úpadku se rozhodl, že nebude platit například za dodávky stlačeného vzduchu.

Při hlasování o povolení reorganizace OKD se zástupci Veolie zdrželi hlasování, ale reorganizaci podpoří, pokud se vyřeší splácení pohledávek alespoň za běžné dodávky energií. Na osudu rámcové smlouvy závisí i další pohledávka, kterou Veolia PS v insolvenčním řízení uplatnila. Dnes se bude ostravský krajský soud zabývat nárokem energetické společnosti na 1,12 miliardy korun za nedodržení parametrů odběru elektřiny. Insolvenční správce pohledávku neuznal a sama Veolia v přihlášce uvádí, že pohledávka by vznikla, kdyby OKD rámcovou smlouvu vypovědělo.

Existenční závislost Veolie PS a OKD

Energetické provozy těžaře OKD prodala jeho matka, společnost NWR, v roce 2010 za zhruba 3,2 miliardy korun. Koupila je Dalkia ČR, která se v roce 2014 stala součástí skupiny Veolia. Veolia Průmyslové služby a OKD jsou na sobě existenčně závislé. Veolia PS loni musela kvůli situaci v OKD vytvořit opravné položky ve výši miliardy korun, což ji stáhlo do ztráty 860 milionů korun. Mezi roky 2012 a 2015 Veolia PS vyplatila na dividendách 1,9 miliardy korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah