Solek spustil první solární elektrárnu v Chile. Stála sto milionů

Majitel společnosti Solek Group Zdeněk Sobotka

Majitel společnosti Solek Group Zdeněk Sobotka Zdroj: Anna Vacková, E15

Majitel společnosti Solek Group Zdeněk Sobotka
solární elektrárna, energetika
Robot E4 při pravidelné údržbě solárního panelu
4
Fotogalerie

Česká firma vybuduje v Chile solární zdroje o výkonu padesáti megawattů. Rozhlíží se i v Argentině. 

Solek Group, stavitel a provozovatel solárních elektráren, zprovoznil svou první elektrárnu v jihoamerickém Chile. Park Cuz Cuz o výkonu tří megawattů za sto milionů korun byl připojen do sítě koncem loňského roku.

„Museli jsme překonat řadu problémů, například třítýdenní stávku celníků, která zasáhla provoz v celé zemi. Díky optimálním přírodním podmínkám je Chile jednou z nejlepších lokalit, kde se dá v odvětví fotovoltaiky investovat,“ míní majitel Solek Group Zdeněk Sobotka. Chile nepodporuje výstavbu fotovoltaických elektráren formou výkupních cen jako Evropa.

Malé projekty do deseti megawattů mohou využít nepřímé finanční podpory ve formě stabilizované ceny. Tu stanovuje každého půl roku Národní energetická komise ve výši průměrných cen v dané oblasti. Elektrárna Soleku má cenu fixovanou na 64 dolarech. K tomu dostane kapacitní platbu za rezervaci zdroje v síti, což vychází na pět až šest dolarů. Dohromady inkasuje zhruba sedmdesát dolarů za megawatthodinu. Elektrárna je první z několika solárních projektů, které chce Solek v Chile vybudovat. Aktuálně připravuje dva třímegawattové projekty La Fortuna a Ampare del Sol zhruba 300 kilometrů od hlavního města Santiaga.

Firma by letos chtěla postavit nejméně patnáct megawattů a příští rok přidat dalších 33 megawattů výkonu. Financování má zajistit plánovaná emise dluhopisů za půl miliardy korun. „Okno pro stavbu solárních elektráren vidím otevřené ještě dva až tři roky. Pak může na kapacitní možnosti narazit chilská rozvodná síť,“ uvedl Sobotka. Solek Group se proto poohlíží po Argentině. S tamním partnerem chce stavět fotovoltaické a bioplynové elektrárny.