Soud schválil dohodu Tesly a Muska s burzovními regulátory | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Soud schválil dohodu Tesly a Muska s burzovními regulátory

Soud schválil dohodu Tesly a Muska s burzovními regulátory
Elon Musk
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: NVIDIA Corporation via Flickr

ČTK

Americký soud schválil dohodu výrobce elektromobilů Teslaa jeho šéfa Elona Muska s Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC) o urovnání obvinění, podle kterého se Musk svými výroky o plánech na stažení podniku z burzy dopustil podvodu. Akcie podniku na schválení dohody reagovaly více než pětiprocentním nárůstem, později však o část zisků přišly.

Musk v srpnu překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Krátce poté se však komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění.

Tesla zabodovala. Akcie zamířily prudce vzhůru po dohodě s regulátory

Tesla a Musk podle dohody každý zaplatí 20 milionů dolarů (zhruba 446 milionů korun) a Musk musí alespoň na tři roky odstoupit z funkce předsedy správní rady podniku. Může však zůstat generálním ředitelem Tesly.

Sjednanou dohodu schválila soudkyně Alison Nathanová. Ta začátkem měsíce nařídila, aby jí obě strany do 11. října ve společném dopise vysvětlily, proč je jejich urovnání poctivé a rozumné a nepoškozuje veřejné zájmy.

Musk skončí jako předseda správní rady Tesly. Kvůli tweetu o stažení podniku z burzy zaplatí půl miliardy

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!