Spolupracujme, nabízí státu nový majitel německých skladů s českou naftou

Ropné zásobníky společnosti MERO.

Ropné zásobníky společnosti MERO. Zdroj: Rasch Jan/Euro

Nový majitel zkrachovalé firmy Viktoriagruppe, v jejíchž skladech v bavorském Kraillingu uložilo Česko strategické zásoby nafty za 1,2 miliardy korun, nabízí státu spolupráci. Cílem je ochránit společné zájmy a zabránit škodám státu i akcionářů firmy. Píšou to dnešní Lidové noviny s tím, že vítězem arbitráže a jediným akcionářem Viktoriagruppe se před dvěma týdny stala firma Cioltit.

„Cioltit nabízí orgánům a organizacím České republiky okamžité navázání spolupráce, jejímž cílem je ochránění společných zájmů a zabránění škodám, které by mohly vzniknout České republice či akcionáři Viktoriagruppe,“ cituje deník z dopisu, který poslal právní zástupce Cioltitu Správě státních hmotných rezerv (SSHR) a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Nový vlastník Viktoriagruppe tvrdí, že k rozprodávání majetku není důvod a insolvence iniciovaná předchozím majitelem byla zbytečná. Podle Cioltitu má Viktoriagruppe dost prostředků na to, aby závazky vůči věřitelům uhradila. Největším věřitelem je český stát.

Jednání o mimosoudní dohodě

Aktiva umožňují úhradu závazků ve vyšší míře, než je nabízena insolvenčním správcem. SSHR a ÚZSVM jedná s konkurzním správcem o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.

Podle listu za firmou Cioltit stojí podnikatel Rostislav Halášek, který byl u zrodu Viktoriagruppe. Po čase se ale rozhádal s obchodním partnerem Petrem Malým, jehož vlastnická práva rozhodčí soud naopak popřel.

Stát skladuje naftu v Německu od roku 2010. Z českých skladů společnosti Viktoriagruppe však stačila Správa státních hmotných rezerv nouzové zásoby nafty odvézt loni na podzim ještě před krachem této společnosti. V prosinci se pak firma sama poslala do úpadku. Česko nyní nárokuje naftu za 1,2 miliardy korun, která by stačila asi na 2,5 dne běžného provozu státu, dalších 600 milionů korun žádají čeští celníci a finanční správa.

Podvody i špatná kvalita. Správa rezerv řeší potíže s leteckým petrolejem