Staropramen zřejmě koupí Japonci. Za StarBev dají 56 miliard | E15.cz

Staropramen zřejmě koupí Japonci. Za StarBev dají 56 miliard

Staropramen
Staropramen
• 
ZDROJ: ctk

duk, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský pivovar Asahi je blízko dokončení dohody o koupi východoevropské pivovarnické skupiny StarBev, jejíž součástí jsou i Pivovary Staropramen, od soukromé investiční firmy CVC Capital Partners. Dohoda by mohla být oznámena již příští týden a cena se má pohybovat kolem tří miliard dolarů (56 miliard korun). Uvedla to agentura Reuters. Pro Asahi přitom není pražský Staropramen neznámou společností. Od roku 1998 až dodnes totiž na Smíchově vaří pro Asahi v jejich licenci pivo Asahi SuperDry.

Podle zdroje Reuters obě strany pracují na závěrečných detailech dohody. Zdroj však také varoval, že věci se mohou ještě změnit a závěrečný termín oznámení dohody nebyl stanoven.

StarBev vznikla v prosinci 2009, kdy společnost CVC Capital Partners převzala pivovary ve střední a východní Evropě skupiny Anheuser-Busch InBev. Firma dostala jméno StarBev podle českého Staropramenu. Anheuser-Busch InBev má stále právo být prvním zájemcem při případném prodeji skupiny, podle zdrojů však nemá zájem pivovar odkoupit zpět.

CVC nabídla firmu StarBev k prodeji poté, co ji oslovilo několik pivovarů, včetně firem Asahi, Carlsberg, SABMiller a Heineken. Na počátku tohoto měsíce agentura Reuters uvedla, že Asahi je favoritem aukce na koupi StarBevu.

Asahi a Staropramen spolupracují dlouhodobě, pivo Super Dry ze Smíchova je určeno zejména pro evropský trh. „Tehdy (v roce 1999) si nás vybrali jako někoho, komu svěřili recept na výrobu jejich Asahi SuperDry. Důvod byl jednoduchý, pro Japonce stejně jako pro nás je kvalita piva na prvním místě. Mají důvěru v to, že budeme schopni jejich produkt vyrobit k požadované kvalitě a chuti,“ řekl ve čtvrtek deníku E15 generální ředitel Pivovarů Staropramen Zbyněk Kovář v rozhovoru, který vyjde příští týden.

Dřívější informace o zájmu Asahi o skupinu StarBev a tím i Staropramen nekomentoval s tím, že je to otázka na StarBev jako majitele Pivovarů Staropramen.

StarBev vlastní pivovary V České republice, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku, Srbsku a Černé Hoře. Obchodní aktivity má též v Bosně a Hercegovině a na Slovensku.

Autor: duk, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah