Lightyear One: Nizozemský startup dostal balík peněz na vývoj | E15.cz

Startup Lightyear dostal tučnou sumu na vývoj solárního elektromobilu

fry

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Fanouškové elektromobility se mohou těšit na příští rok, kdy si budou moci koupit první elektromobil Lightyear One získávající část energie z vlastních solárních panelů. Dodá jim ho nizozemský startup Lightyear, do kterého už investoři napumpovali 110 milionů dolarů, zhruba 2,3 miliardy korun. Uvedl to server Electrek.

Na financování se podle startupu podílela zejména mezinárodní nizozemská pojišťovna DELA. „Tato investice je v souladu s jejich dlouhodobým zaměřením na udržitelnost. Můžeme pracovat na společném poslání přinést čistou mobilitu každému a kdekoli,“ uvedl šéf a spoluzakladatel startupu Lightyear Lex Hoefsloot.

Společnost chce v příštím roce uvést na trh svůj vlajkový elektromobil Lightyear One. Budoucí majitelé za něj zaplatí zhruba 149 tisíc eur, téměř 3,8 milionu korun. 

Pozornost si vůz z velké části pokrytý solárními panely vysloužil už v roce 2019. Tehdy upoutal tvrzením, že Lightyear One na jedno nabití ujede 725 kilometrů. Díky střešním solárním panelům má každou hodinu vyrobit energii na dalších dvanáct kilometrů jízdy.

Pět metrů dlouhý vůz nabídne zavazadlový prostor o objemu 780 litrů. Z nuly na sto kilometrů v hodině dokáže Lightyear One zrychlit během deseti vteřin.

 

Autor: fry

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah