Státní energetické inspekce má skončit. Je zbytečná, tvrdí MPO | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Státní energetické inspekce má skončit. Je zbytečná, tvrdí MPO

Státní energetické inspekce má skončit. Je zbytečná, tvrdí MPO
solární elektrárna
• 
ZDROJ: E15

čap

Ministerstvo průmyslu a obchodu se chystá rozpustit Státní energetickou inspekci (SEI), její pravomoci by měl do dvou let převzít Energetický regulační úřad (ERÚ) a Česká obchodní inspekce (ČOI). Ministerstvo tím chce zabránit tříštění pravomocí. Podle ředitele SEI Petra Holoubka je ale mezi institucemi velký rozdíl, řešení ministerstva se mu nelíbí.

Státní energetická inspekce hlídá dodržování zákona o hospodaření energií a zákona o podporovaných zdrojích energie. Původně měla na starosti i energetický zákon, který v současnosti spadá pod ERÚ.

„Bude účelné, aby oba zákony, respektive jejich dodržování a naplňování, kontroloval jeden kontrolní orgán a nedocházelo tak k tříštění kontrolních pravomocí a eventuálně ke kompetenčním nejasnostem, jejichž následkem by bylo zeslabení akceschopnosti kontrolních orgánů,“ sdělil serveru E15.cz ředitel odboru elektroenergetiky ministerstva průmyslu Ladislav Havel.

Činnosti a aktivity, které jsou předmětem energetického zákona a zákona o podporovaných zdrojích, se podle něj prolínají a překrývají. „Mnohdy je obtížné odlišit, zda se jedná o věc, která takzvaně spadá pod energetický zákon nebo pod zákon o podporovaných zdrojích energie,“ konstatoval Havel. To samé se podle něj týká také zákona o kontrole osob, jež prodávají nebo dodávají výrobky a zboží na český trh, což je v působnosti ČOI.

Transformace kontrolních orgánů podle Havla zabere určitý čas a musí se navíc zapracovat do zákonů. ERÚ by pod sebe podle něj převzal kontrolu zákona o podporovaných zdrojích energie a ČOI zákon o hospodaření energií. „Předpokládáme, že k transformaci SEI dojde k 1. lednu 2015. Jsme přesvědčeni, že do této doby lze všechny potřebné a nutné kroky k uskutečnění tohoto záměru zvládnout,“ uvedl Havel.

Začalo to za Nečase

Jednání mezi SEI a ČOI o rozdělení pravomocí se podle Holoubka uskutečnila už v polovině letošního roku a k úplné shodě nedošlo. Uvedl, že ČOI by byla schopná například převzít činnosti, které se týkají štítkování elektronických spotřebičů a ekodesignu, ale je další řada kompetencí, o které v České obchodní inspekci podle Holoubka zájem nemají. „Vydáváme například závazná stanoviska ke stavebnímu řízení,“ konstatoval.

Dodal, že ERÚ by se zase dostal tím, že převezme práci inspekce, do střetu zájmů. „Kontrolovali by sami sebe,“ uvedl. Obrovské problémy budou podle Holoubka i s dodržováním termínů u kontrol. Od nového roku začne platit zákon, který dává inspekci na uzavření kontroly jeden měsíc, což je u obnovitelných zdrojů podle ředitele málo.

Od zrušení inspekce si ministerstvo slibuje úspory v řádu desítek milionů korun ročně. Roční rozpočet organizace se 120 zaměstnanci je 75 milionů korun. „Můžeme ujistit, že celý proces je a bude připravován a uskutečněn tak, aby nedošlo k oslabení kontrolních mechanismů, a budou využity znalosti a zkušenosti pracovníků SEI, ERÚ, ČOI a ministerstva průmyslu,“ poznamenal Havel. Část zaměstnanců by se měla podle ministerstva přesunout do dalších institucí.

Tlak na přenesení pravomocí SEI na další úřady už byl za vlády premiéra Petra Nečase, návrh ale padl s jeho vládou a následným sněmovním bezvládím. „Je to úkol, který jsme dostali od vlády na jaře letošního roku. Příprava změny se od června rozvolnila, neboť je k tomu potřeba změna tří zákonů a k tomu funkční sněmovna,“ sdělil serveru aktualne.cz náměstek ministra průmyslu a obchodu Pavel Šolc.

Státní energetická inspekce za devět měsíců letošního roku zahájila 344 kontrol a našla 60 porušení zákona. Zaměřuje se na všechny podporované zdroje energie, zajména na fotovoltaické zdroje, bioplynové stanice a kombinovanou výrobu tepla a elektřiny.

Solární podvody: v hledáčku jsou projekty s miliardovými dotacemi

Autor: čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!