Stellantis zastavuje výstavbu továren na baterie, elektromobily nejdou na odbyt

Citroën ë-C4 X

Citroën ë-C4 X Zdroj: Citroën

Prodeje čistě elektrických vozů rostou pomaleji, než trh očekával. Automobilky proto nyní redukují původní ambiciózní plány. Automotive Cells Company (ACC), společný podnik koncernu Stellantis a Mercedes-Benz, aktuálně zastavil probíhající výstavbu hned dvou továren, které měly na trh dodávat baterie do elektromobilů. S vážnými potížemi se ale potýká také koncern Volkswagen, Tesla i další výrobci, jež zaskočil malý zájem zákazníků o přesedání z aut se spalovacím motorem do ryze elektrických.

ACC přerušil budování továrny na baterie v německém Kaiserslauternu, kde v minulosti vznikaly vozy Opel, a v italském Termoli. Celkem do těchto dvou závodů a do výstavby již fungující továrny na severu Francie plánoval investovat sedm miliard eur, informoval web Automotive News Europe.

Investice měla podniku předních evropských automobilek otevřít cestu k výrobě levnějších, například lithium-železo-fosfátových baterií. Ty jim měly následně umožnit nabídnout cenově dostupnější elektromodel s cenou kolem dvaceti tisíc eur.

ACC původně plánovala, že továrna v Německu, dimenzovaná na dva tisíce pracovníků, začne vyrábět v roce 2025 a ročně zhotoví baterie o celkové kapacitě čtyřicet gigawatthodin. Takové množství baterií mělo najít uplatnění asi v šesti stech tisících elektromobilů do roku 2030. Ochladnutí trhu však uvrhlo tento plán do značné nejistoty, což se projevuje i na akciích Stellantisu: pryč je ostrý únorový a březnový růst, od začátku roku akcie poklesly zhruba o šest procent. 

Zákazníci dotazovaní v nejrůznějších průzkumech v Evropě i Spojených státech přitom vysílají jasný a srozumitelný signál, proč se do nákupů „elektrik“ neženou. V různé míře je stále odrazuje především vyšší pořizovací cena těchto aut a obavy z nedostatečně husté sítě dobíjecích stanic.

Jednotlivé státy navíc omezují nebo zcela ukončují dotační programy na nákup elektrických vozů, v Evropě tak učinilo například Německo. Kondici automobilek neprospívají ani vyšší úrokové sazby centrálních bank, které prodražují mimo jiné i nákladnou výstavbu nových továren na baterie nebo elektrovozy, jejichž zamýšlená míra využití začíná být krajně nejistá.

„Tempo našich investic upravíme tak, aby odpovídalo růstu trhu s elektromobily,“ uvedl v úterý šéf Stellantisu Carlos Tavares na otázku novinářů, zda společnost stále věří plánu tří továren pro Evropu. Stellantis se už dříve dohodl také s čínským bateriovým gigantem CATL na společné výstavbě továrny v Evropě.

Potíže však hlásí také další hráči. Tesla třeba letos již poněkolikáté zastavila výrobu v továrně u Berlína. Tentokrát na pět dní, údajně kvůli nutné úpravě a modernizaci výroby. V Evropě se potýká nikoli s pomalejším růstem prodejů, ale s jejich poklesem. V dubnu prodala v Evropě o více než dvě procenta méně vozů než loni, registrovaných jich bylo necelých čtrnáct tisíc.

Zároveň se jednalo o nejslabší výsledek od loňského ledna. Nenaplnila se tak slova spolumajitele automobilky Elona Muska, který se po neuspokojivých výsledcích z prvního čtvrtletí nechal slyšet, že následující kvartál už bude výrazně lepší. Akcie Tesly od začátku roku odepsaly asi třicet procent své hodnoty.

Také koncern Volkswagen naráží na menší zájem zákazníků o elektrovozy. Opakovaně proto omezil či zastavil výrobu v Emdenu nebo Cvikově, kde montuje například elektrické modely VW ID.3, Audi Q4 e-tron či Cupra Born. V rámci snižování nákladů už také rozhodl o ukončení výroby v Drážďanech, kde vznikaly tisíce bateriových hatchbacků ID.3.

Ještě vážnější situaci mohou západní automobilky čelit, až se o zákazníka na evropských trzích začnou naplno rvát expandující čínští konkurenti, například BYD. Pravděpodobné zvýšení dovozních cel na čínské elektromobily do EU přitom poměry na trhu jen zhorší, domnívá se bývalý lídr koncernu VW Herbert Diess.

„Pokud se tenhle konflikt vymkne kontrole a zajde příliš daleko, celý svět bude velmi trpět,“ prohlásil Diess. Eskalace obchodní války Západu s Čínou by podle něj vedla k vyšší inflaci a k pomalejšímu přechodu na čistší ekonomiku. Zda a případně o kolik EU zvýší tyto dovozní tarify, by mělo být jasné během června.