Strnad předává Czechoslovak Group synovi | E15.cz

Strnad předává Czechoslovak Group synovi

paj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Zakladatel průmyslové a zbrojařské skupiny Czechoslovak Group (ČSG) Jaroslav Strnad odchází z vedení společnosti. Svůj stoprocentní vlastnický podíl převedl na svého syna Michala, který je už od roku 2015 generálním ředitelem a předsedou představenstva holdingové společnosti. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

Jaroslav Strnad se už předtím z vedení skupiny stahoval. „Táta neřeší její běžný chod, zaměřuje se na nové příležitosti a investice. Mně připadl dohled nad všemi společnostmi i kontakt se strategickými zákazníky. S managementem firem pravidelně probírám plnění výrobních a obchodních plánů. Do provozu podniků táta už několik let nezasahuje,“ řekl před několika dny deníku E15 Michal Strnad.

Právě kvůli tomu se Strnad starší k převedení majetku rozhodl. „Krok je vyjádřením zásady, že kdo podnikání řídí, má za něj nést plnou odpovědnost, a to včetně odpovědnosti vlastnické,“ uvedl Jaroslav Strnad. Po změnách zůstává již jen v dozorčí radě ČSG a podle svých slov chce pokračovat ve vyhledávání nových investičních a obchodních příležitostí strategické povahy.

Strnadovi si vedení samotného holdingu chtějí pohlídat a nenajímat si jiného manažera. „Skupina jako taková není od toho, aby členské společnosti řídila, ale aby chránila práva vlastníka. Při výstavbě CSG se ukázalo, že místo najatých manažerů je lepší, aby v jejím čele stál člen vlastnické rodiny. V rychle rostoucí skupině to stabilizovalo vztahy,“ uvedl v rozhovoru s E15 Strnad mladší. Ten už v 18 letech založil a vedl dvě menší firmy.

Čtěte velký rozhovor se Strnadem mladším pro E15:

Portfolio českých a slovenských firem skupiny zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby.

Strnad mladší podle HN prohlásil, že pro fungování skupiny a řídící pracovníky se změnou majetkových podílů nic nemění. „Ve vztahu k členským podnikům skupiny platí zásada, že jejich managementy mají vysokou autonomii a zodpovídají si za řízení výroby i obchod,“ uvedl.

Holdingu, který se do ledna 2016 jmenoval Excalibur Group, se již několikátý rok po sobě daří. Loni zvýšil tržby na 25 miliard a zisk před započtením daní, úroků a odpisů na 2,5 miliardy.

Autor: paj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah