Strnadův holding dodal Indonésanům dvě baterie raketometů Vampir | E15.cz

Strnadův holding dodal Indonésanům dvě baterie raketometů Vampir

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průmyslový holding Czechoslovak Group českého zbrojaře Jaroslava Strnada získal prvního zákazníka pro své modernizované raketomety RM 70 Vampir. Dvě baterie, což je osm kusů, prodal indonéské armádě. Součástí velké zakázky jsou i doprovodné vozy Tatra a několik obrněnců. Dodávka do Indonésie poslouží Strnadově firmě jako významná reference pro průnik na další trhy.

„Jedná se po dlouhé době o komplexní výrobní projekt, který byl realizován ve spolupráci podniků českého a slovenského obranného průmyslu, zejména ze skupiny Czechoslovak Group. Dokazuje, že umíme vyrábět moderní zbraňové systémy s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl pro server E15.cz mluvčí holdingu Andrej Čírtek.

Kromě osmi raketometů, které vyrábí firma Excalibur Army z Czechoslovak Group, Indonésané koupili také dva muniční vozy Tatra a vyprošťovací automobil AV 15. Součástí dodávky jsou i dva obrněnce Aligator II a obrněný vůz Tatrapan od slovenského výrobce Kerametal, dále systém řízení palby a zaškolení obsluhy.

Podle Čírtka je cena zakázky neveřejná. „Můžu potvrdit, že se jedná se o kontrakt významný nejen svým finančním vyjádřením, ale i jako reference pro další potenciální zákazníky,“ dodal mluvčí. Podle spekulací indonéských médií by se cena mohla řádově pohybovat v přepočtu ve stovkách milionů korun.

Indonéská armáda už má z minulosti starší raketomety RM-70, které postupně nahradí aktuálně dodanou technikou. „Jedná se o první dodávku raketometu Vampír a představuje tedy důležitou referenci pro další potenciální zákazníky,“ doplnil Čírtek.

Excalibur Army původní raketomety RM-70 modernizovala a vytvořila tak novou řadu RM 70 Vampir, kterou dodává na podvozcích Tatra T-815-7 s pancéřovanou kabinou. Jen pro úplnost – automobilka Tatra rovněž spadá pod Strnadův holding.

Dojezd vampiru činí jeden tisíc kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h. Raketomety jsou vzájemně propojeny systémem řízení palby a součástí vybavení každé baterie je také set předsunutého dělostřeleckého pozorovatele. První prototyp vampiru firma začala stavět v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky vampir absolvoval v říjnu téhož roku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah