Summit atomové agentury řeší jadernou bezpečnost | E15.cz

Summit atomové agentury řeší jadernou bezpečnost

ZDROJ: ctk

Vendula Krumpholcová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hned na počátku pětidenní konference o jaderné bezpečnosti vyjevil ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Jukija Amano hlavní náplň nadcházejících jednání. Účastníky se snažil přesvědčit o nezbytnosti zpřísnění celosvětových bezpečnostních standardů.

MAAE konferenci svolala s ohledem na situaci v japonské jaderné elektrárně Fukušima, kterou v březnu poškodilo zemětřesení a tsunami. Amano žádá o posílení pravomocí organizace, například na možnost namátkově kontrolovat reaktory členských zemí. Za tři roky by tak podle něj MAAE mohla otestovat jednu jadernou elektrárnu z deseti.

„Potřebujeme systematicky a pravidelně prověřovat bezpečnost všech jaderných elektráren,“ prohlásil. Členové skupiny se ale k možné regulační roli MAAE, která spadá pod Organizaci spojených národů, staví odmítavě a bezpečnostní opatření chtějí přijímat jen jako dobrovolná. Podle Amana ale mohou být bezpečnostní vylepšení účinná jen v případě, pokud budou uplatňována.

Diskuze o zpřísnění bezpečnostních standardů vynesla znovu do popředí také problém skladování toxického jaderného odpadu, který momentálně musí řešit i USA. Obyvatelé státu Nevada nedávno odmítli návrh na umístění skladu na svém území, jak to plánovala administrativa prezidenta Bushe. Zástupce amerického ministra pro energii ve Vídni prohlásil, že Washington teď bude hledat jiné řešení.

Spojené státy, které za nejdůležitější energetickou prioritu považují snižování své závislosti na ropě, s omezováním jaderné energie nepočítají. Naopak, na stavbu dalších jaderných elektráren nedávno federální vláda vyměřila osm miliard dolarů. Ve Spojených státech se nachází zhruba čtvrtina světových reaktorů.

„Transparentní“ vztahy"

Naše vztahy s MAAE jsou „velmi dobré“ a „transparentní“, pochvaloval si šéf íránské atomové agentury Abbasi-Davani setkání s Jukijou Amanem, které se ve Vídni také uskutečnilo. O podrobnostech rozhovoru obě strany mlčely. Podle agentury Reuters zaujímá ovšem Amano vůči Íránu přísnější postoje než jeho předchůdce Mohamed ElBaradej. Ředitel MAAE žádá o posílení pravomocí organizace, například o možnost provádět namátkové kontroly v reaktorech členských zemí

Autor: Vendula Krumpholcová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.