Švédský Vattenfall žaluje Německo o miliardy. Kvůli opuštění jádra | E15.cz

Švédský Vattenfall žaluje Německo o miliardy. Kvůli opuštění jádra

ilustrační fotro
ilustrační fotro
• 

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický koncern Vattenfall patřící v Německu do takzvané „velké čtyřky“ výrobců energie (RWE, Eon, EnBW, Vattenfall), se chystá zažalovat spolkovou vládu Angely Merkelové za její rozhodnutí ukončit v Německu výrobu jaderné energie. Švédská firma žádá po Německu miliardové odškodné.

Šance Vattenfallu se žalobou uspět jsou podle německého listu Handelsblatt poměrně vysoké. Vattenfall podal na Německo žalobu u Mezinárodního centra pro urovnávání investičních sporů (ICSID) ve Washingtonu, kde už v minulosti soudní spor dvakrát vyhrál. Švédská firma také využívá toho, že na rozdíl od ostatních výrobců energie v Německu je Vattenfall zahraničním investorem, jehož podnikání tu bylo politickým rozhodnutím poškozeno. Žaloba se opírá o takzvanou mezinárodní chartu pro ochranu investic do energie (ECT). Žalobu už mají právníci z Vattenfallu téměř hotovou, k jejímu podání dojde nejpozději do Vánoc, píše Handelsblatt.

Do jaderek jsme zbytečně investovali 700 milionů eur, stěžují si Švédové

Podpisem energetické charty, na kterou se v žalobě Vattenfall odvolává, se signující země zavazuje „dodržovat stabilní, spravedlivé, výhodné a transparentní podmínky pro investory“ z ostatních signatářských zemí. Součástí má být „férové a spravedlivé zacházení s investory“.

Vattenfall, který v Německu provozuje atomové elektrárny Brunsbüttel a Krümmel, takové férové zacházení ze strany vlády v Německu postrádá. Ve víře v prodloužení životnosti jaderných reaktorů koncern investoval do svých elektráren 700 milionů eur. V březnu ale kancléřka rozhodla, že všechny německé reaktory budou vypnuty do roku 2022. Investice do modernizace reaktorů jsou tedy nyní bezcenné.

Generální ředitel Vattenfallu Øystein Løseth už dříve řekl, že jeho společnost čeká za předčasné zavření atomových elektráren v Německu odškodné. Když ale žádné nedorazilo ani nebylo naznačeno, firma se uchýlila k žalobě.

Už jednou se Švédům podařilo u washingtonského soudu nad Němci zvítězit. V roce 2009 žaloval koncern spolkovou republiku za příliš přísná požadovaná ekologická pravidla u tepelné elektrárny Hamburk-Moorburg a žádal 1,4 miliardy eur. Ještě než padl rozsudek, obě strany se vyrovnaly mimosoudně. Objem odškodnění ale zůstal tajný.

Vattenfallem není se svojí žalobou první: už v březnu se rozhodl kvůli jadernému exitu s Berlínem soudit německý koncern RWE. K rozhodnutí tu zatím nedošlo. Vattenfall má však na rozdíl od německých koncernů coby zahraniční investor zvláštní postavení, shodují se německá média.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah