Svět má rekordní zájem o zbraně, radují se hlavně USA a Rusko | e15.cz

Svět má rekordní zájem o zbraně, radují se hlavně USA a Rusko

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Celosvětový vývoz zbraní dosáhl loni největšího objemu od roku 1990. Hlavním důvodem je zvýšená poptávka zemí Blízkého východu a Asie. Vývozcem číslo jedna zůstaly Spojené státy, následované Ruskem. Největším dovozcem je Indie a po ní Saúdská Arábie, píše se ve zprávě Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI).

Celosvětový prodej zbraní stoupá setrvale od roku 2004. V letech 2012 až 2016 bylo vyvezeno o 8,4 procent více zbraní než za období 2007-2011.

Největším vývozcem v letech 2012 až 2016 byly USA, které se na globálním obchodu se zbraněmi podílely 33 procenty. "USA dodávají zbraně nejméně 100 zemím - podstatně více, než kterýkoliv jiný stát," řekla Aude Fleurantová ze SIPRI.

Téměř polovina amerických zbrojních exportů směřuje na Blízký východ. "Navzdory klesajícím cenám ropy si země tohoto regionu objednaly i v roce 2016 více zbraní, které považují za prostředek řešení místních konfliktů," sdělil expert SIPRI Pieter Wezeman.

Na druhém místě mezi vývozci skončilo Rusko (23 procent) a na třetím s velkým odstupem Čína (6,2 procenta). Čtvrtá se umístila Francie (6 procent) a páté Německo (5,6 procent). Těchto pět zemí dohromady ovládá téměř tři čtvrtiny trhu.

Na dovozech se nejvíc podílela Indie (13 procent) a Saúdská Arábie (8,2 procent) a Spojené arabské emiráty (4,6 procent). Dalšími nejvýznamnějšími dovozci je Čína, Alžírsko, Turecko, Austrálie, Irák, Pákistán a Vietnam. Region Blízkého východu skoupil v letech 2012 až 2016 téměř 30 procent všech zbraní. Na Asii a Oceánii připadlo 43 procent celosvětových importů. Poptávka naopak klesla v Evropě, Americe i Africe.

Podle SIPRI budou své arzenály nejspíš i v budoucnu rozšiřovat hlavně asijské státy, protože se nachází v regionech, kde chybí úmluvy o kontrole zbrojení. Podobný trend odborníci očekávají i na Blízkém východě, kde pozorují závratný růst zbrojení i u Kataru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah