Samopaly, výbušniny či letadla. Podívejte se na úspěšné projekty současných českých zbrojovek | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Samopaly, výbušniny či letadla. Podívejte se na úspěšné projekty současných českých zbrojovek

Pavel Otto

Pavel Otto

Českým zbrojařům už čtvrtý rok po sobě rostou tržby. Prohlédněte si, které jejich výrobky patří k těm nejúspěšnějším.

Zbrojovka zaujala samopaly Scropion

 Z nabídky České zbrojovky Uherský Brod v USA nejvíce bodují poloautomatické zbraně pro ozbrojené složky, jako je samopal CZ Scorpion SI a pistole s plastovým rámem P-07 a P-09. Na první místo firma řadí přezbrojování české armády, které loni dodala první várku útočných pušek CZ Bren 2, a také slovenské armády a policie.

CZ ScorpionCZ ScorpionAutor: Nowork1114 via Wikimedia Commons (CC BY SA 3.0)

V poslední době úspěšně vyváží i do Afriky. Do vývoje ročně investuje přes sto milionů korun. Loni představila například sportovní pistoli Shadow 2, pistoli P-07 Urban Grey s tlumičem nebo malorážku CZ 452 Forest.

Aero po letech vyrobilo další bitevník L-159

Letecký výrobce loni profitoval na prodeji dvanácti letounů L-159 irácké armádě, z nichž jeden dvoumístný cvičný zcela nově postavil. Kontrakt bude podle mluvčího firmy Tobiáše Tvrdíka pokračovat i letos dalšími dodávkami pozemního vybavení a náhradních dílů. Chystá se také předání 21 L-159 americké firmě Draken International.

Aero Vodochody, letectví, L-159Aero Vodochody, letectví, L-159Autor: ctk

Prioritou je projekt L-39NG. „Paralelně s vývojem nového letounu hledáme zákazníky. Významný je příslib ze strany vzdušných sil Armády ČR,“ uvedl Tvrdík. Aero vidí budoucnost i ve výrobě kompozitových dílů, už dodalo tři balíčky pro letouny Airbus A400M a A350. Pokračovat bude v dodávkách komponentů pro civilní CS100 a CS300 i vojenské KC-390.

Explosia dotáhla společný projekt visegrádu 

Vůbec poprvé od vzniku visegrádské skupiny v roce 1991 středoevropští zbrojaři dokončili společný projekt. Pardubická státní Explosia, slovenská ZVS Dubnica nad Váhom a polská Dezamet Nowa Deba loni dokončily vývoj a zkoušky moderní velkorážové munice, která byla úspěšně zavedena v polské armádě.

ExplosiaExplosiaAutor: Explosia

Ta si za téměř sto milionů korun objednala první várku dvanácti tisíc kusů samospalitelných hnacích náplní a granátů pro nové houfnice Krab ráže 155 milimetrů. „Polská zakázka otevře českým náplním cestu do dalších zemí NATO,“ uvedl obchodní ředitel Explosie Pavel Bulant.

Tatra zvýšila plán o stovky vozů

Kopřivnická automobilka rok od roku zvyšuje výrobu, po předloňských zhruba devíti stovkách vozů jich loni opustilo linky 1326 . Letošní plán je ještě o čtyři stovky ambicióznější. Automobily s originální koncepcí podvozku firma vyváží do celého světa.

TatraTatraAutor: tatra

Minulý týden dodala české armádě s tříměsíčním předstihem 26 vozů Tatra Tactic (dříve T-810), dalších 81 odebere vojsko letos. To si v nové zbrojovce Tatra Defence Vehicle zároveň objednalo dvě desítky speciálně upravených transportérů Pandur pro spojaře a velitele za více než dvě miliardy korun. Tatra chce do roku 2020 investovat do technologické části 850 milionů, do továrního areálu pak 1,4 miliardy.

Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem
Příběh firmy Česká zbrojovka: kde se rodí pistole
Explosia přežila krizi, roste a nespoléhá jen na světoznámý semtex

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!