Světlík staví továrnu v Bělorusku, s tlakovými nádobami chce prorazit na Východě

Jan Světlík

Jan Světlík Zdroj: E15 Anna Vackova

Skupina Cylinders Holding, která je světovým lídrem v oblasti výroby ocelových lahví, tlakových nádob a aplikací, staví v Bělorusku továrnu na výrobu ocelových tlakových lahví. Jejím prostřednictvím chce uspět na trhu v Rusku a v dalších zemích Euroasijské ekonomické unie. Náklady na stavbu továrny budou řádově v milionech eur, vyrábět by mohla začít v příštím roce. V rozhovoru pro ČTK to řekl majitel skupiny Jan Světlík.

Lahvárenská skupina Cylinders Holding je dlouhodobě výdělečnou bývalou částí Světlíkovy ostravské strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG). Ze skupiny se vydělila na konci roku 2016. Cylinders Holding se skládá ze sedmi společností, z nichž dvě jsou české, a má okolo 1000 zaměstnanců, z toho přes 400 v Česku.

V loňském roce skupina dosáhla čistého zisku šest milionů eur (zhruba 154 milionů korun), letos očekává zisk 11 milionů eur (kolem 280 milionů korun). Ukazatel EBITDA (zisk před započtením úroků, daní a odpisů) činil loni 13 milionů eur (přibližně 330 milionů korun), letos by měl být 19 milionů eur (zhruba 490 milionů korun). Loni skupina vytvořila tržby 140 milionů eur (3,6 miliardy korun), letos očekává tržby ve výši 152 milionů eur, tedy zhruba 3,9 miliardy korun.

"Cylinders Holding funguje velmi dobře. Pracujeme na spoustě vývojových věcí, pracujeme na vodíkovém byznysu, pracujeme na speciálních dodávkách pro automotive a stavíme fabriku v Bělorusku, protože si musíme získat vstup na ruský trh. To považuju za strašně významnou záležitost," řekl Světlík.

Na běloruském projektu skupina pracuje několik let. Vyrábět se tam budou z ostravských polotovarů tlakové lahve o objemu 20 až 100 litrů. "Naložíme naše polotovary na širokorozchodnou železnici v Katovicích a dovezeme si to do fabriky. Naše dceřiná společnost tam bude na základě našich polotovarů dělat místní výrobek, který bude úspěšný na ruském trhu," řekl Světlík, podle kterého embargo vůči Rusku českým firmám silně ničí vztahy.

Tři nové provozy už skupina vybudovala v Polsku. "Dneska jsme špičkovým dodavatelem některých technologií do automotivu a já si myslím, že jsou to technologie, které v takovém množství a kvalitě umíme udělat asi jediní na světě," řekl Světlík.

Zatímco Cylinders jsou na vzestupu, ve strojírenské části dřívější skupiny VMG pokračuje proces decentralizace a rozprodej firem. "Poté co banky přestaly financovat skupinu jako celek a promptně zařídily, ať se nemůžeme ucházet o financování ani jinde, procházíme systémem decentralizace, rozprodávání majetku a řešení všech dceřiných společností," řekl Světlík.

V roce 2016 se několik firem ze skupiny dostalo do insolvence. Jedna z klíčových firem, Vítkovice Power Engineering (VPE), později skončila v konkurzu, Vítkovice Revmont, Vítkovice Gaerworks, Vítkovice Envi a letos i Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Mechanika v reorganizaci. U Gearworks a Envi už reorganizace skončila a firmy standardně fungují. Skupina už prodala například Hutní montáže, Vítkovice Recycling nebo Vítkovice Dopravu. Počet zaměstnanců skupiny tak během tří let klesl z 8000 na necelých 2000.

Za obrovský problém Světlík považuje především konec klíčové společnosti VPE. Firma měla schválenou reorganizaci, ta se ale změnila v konkurz. Insolvenční správce poté prodal výrobní části firmy novému majiteli, který ale po několika měsících rovněž skončil v insolvenci a výrobu ukončil. Vítkovice tento prodej soudně napadly. "Myslím si, že věřitelský výbor s insolvenčním správcem absolutně nesplnil svoji úlohu, protože se tam ztratilo hodně majetku, považuju to za hodně problematické a bude to mít ještě spoustu dalších doher," řekl Světlík.

Pro další firmy postupně hledá jiné financování. "Nechceme, aby ty firmy zanikaly. Buď je prodáme, nebo si je necháme a budeme to muset vyřešit nějak jinak. Teď se asi udělá nějaké dočištění struktury, ale už nás nečekají žádné velké věci," řekl průmyslník. Zdůraznil, že ani při insolvencích a prodeji firem se z Vítkovic ve velkém nepropouštělo a množství vítkovických zaměstnanců si našlo práci jinde.

"Myslím, že Vítkovice asi splní svoji historickou úlohu a že budou ve finále na služby, správu a developerské činnosti zaměřenou společností, která bude držet podíly a nebude se aktivně podílet na budování byznysu. Nebudeme lídry strojírenské produkce, Vítkovice se stanou takovým nositelem služeb a značky a v zásadě budou spravovat zbytkový majetek," řekl Světlík.

Valná hromada společnosti Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro dceřiné společnosti z bývalé skupiny, minulý týden rozhodla o snížení základního kapitálu z 3,98 miliardy na 132,8 milionu korun. Peníze firma použije společně s nerozděleným ziskem z minula k úhradě ztráty, která za loňský rok činila 4,55 miliardy korun.

Proces decentralizace firmy skončí podle Světlíka vyrovnáním s bankami. "Pokud se to všechno dohodne, může to skončit někde v prvním pololetí příštího roku, pokud se to nedohodne, může se to táhnout delší dobu, klidně i tři pět let. Ale já si myslím, že klíčové věci se dořeší do konce tohoto roku," řekl Světlík.