Vítkovice sníží základní kapitál z téměř čtyř miliard na 132 milionů | e15.cz

Vítkovice sníží základní kapitál z téměř čtyř miliard na 132 milionů

Jan Světlík
Jan Světlík
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK, mst

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Společnost Vítkovice, a. s., sníží svůj základní kapitál z 3,98 miliardy korun na 132,8 milionu korun. Učiní tak snížením jmenovité hodnoty všech akcií ze současných 300 korun na deset korun za jednu akcii. Peníze firma použije spolu s částí nerozděleného zisku z minulých let ke kompletní úhradě ztráty, která za loňský rok činí 4,55 miliardy korun. Schválila to valná hromada společnosti, někteří minoritní akcionáři byli proti.

„Ztráta 4,55 miliardy bude uhrazena celá. Někteří minoritní akcionáři hlasovali proti hlavně kvůli tomu, že se jim nelíbilo snížení nominální hodnoty akcií, která se před lety zvyšovala z deseti korun na tři sta a teď se to vrací zase zpátky, takže ten krok se zvýšením byl podle nich nadbytečný," uvedla pro E15.cz mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Malí akcionáři rovněž polemizovali o tom, jaký poměr měl být hrazen z účtu nerozděleného zisku minulých let a jaký měl být hrazen snížením základního jmění. "Z účtu nerozdělených zisků se uhradí 702 miliony,“ upřesnila Kijonková. Menšinoví akcionáři kritizovali také hospodaření firmy, nepřítomnost majitele společnosti Jana Světlíka na valné hromadě nebo podle nich nerovný přístup k akcionářům.

Oproti roku 2016 vzrostla ztráta firmy o 3,3 miliardy korun. Podnik loni dosáhl tržeb 976,7 milionu korun, o rok dříve to bylo 1,18 miliardy. Podle vedení firmy byly důvodem vyšší ztráty mimořádné účetní operace, které souvisely s ekonomickým vývojem dceřiných společností.

Valná hromada dnes schválila také výsledek hospodaření celé skupiny za rok 2016. Vítkovice tehdy vytvořily konsolidovanou ztrátu 5,5 miliardy korun, o rok dříve byla ztráta zhruba 82 milionů korun. Konsolidované tržby činily 8,4 miliardy korun, oproti roku 2015 byly nižší přibližně o 2,3 miliardy. Předloňská ztráta byla především důsledkem toho, že některé firmy ze skupiny skončily v úpadku.

V loňském roce se konsolidace ve Vítkovicích nedělala. Struktura skupiny se loni výrazně změnila. Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi prošly reorganizací, Vítkovice Power Engineering skončily v konkurzu a insolvenční správce začal rozprodávat jejich majetek. Některé firmy ze skupiny změnily majitele, například Hutní montáže, Vítkovice Recycling nebo Vítkovice Doprava.

Firmy ve skupině mají nyní dohromady méně než 2000 zaměstnanců. Ještě před třemi lety skupina zaměstnávala přes 8000 lidí. Kromě toho, že některé dcery prodala, se ze skupiny osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding.

Autor: ČTK, mst

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah