Tatra z rallye Paříž-Alžír-Dakar 1986 stále jezdí v Africe | E15.cz

Tatra z rallye Paříž-Alžír-Dakar 1986 stále jezdí v Africe

Společnost Tatra Trucks potvrdila nález jednoho z prvních soutěžních speciálů, který byl postaven pro první účast vozidel z Kopřivnice v maratónu Paříž-Alžír-Dakar 1986. Automobilka nyní jednává s vlastníkem stroje o jeho dalším osudu.

Majitelům kopřivnické automobilky záleží na podpoře a záchraně její historie, protože ta je nedílnou součástí procesu budování dobrého jména značky.

Radomír Smolka, technický ředitel automobilky, vypátral současného vlastníka soutěžního vozu T 815 6×6 VE Ostrý-II , s nímž posádka Zdeněk Kahánek, Miroslav Gumulec a Josef Kalina se startovním číslem 635 absolvovala soutěž Paříž-Alžír-Dakar 1986.

Tatry byly tehdy mezi nákladními vozy jedinými zástupci koncepce 6×6 (mezi osobními vozy startoval šestikolový Mercedes-Benz 190), které opravdu závodily a pohybovaly se na předních pozicích.

Moderní produkce automobilky Tatra

Bohužel po nehodě, při níž tragicky zahynul zakladatel soutěže Thierry Sabine, došlo v organizaci soutěže k různým chybám a do celkového pořadí promluvily i nepříznivé podmínky na trati. Ty nejhorší byly před cílem etapy Saint Louis, kde řada vozů uvízla v bahně a vozy značky Tatra jim z něj pomáhaly. Díky tomu dojely do místa startu poslední etapy pozdě a do cíle musely dojet mimo klasifikaci, přestože byly původně v první desítce.

Tatra T 815 6×6 VE, která tehdy startovala s číslem 635, dodnes bez jakýchkoliv zásadních technických problémů slouží francouzské cestovní společnosti New Gate Travel Jeana Philippa při plnění jeho pracovních aktivit ve státech západní Afriky.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!