Tesla láme rekordy. Za třetí čtvrtletí dodala zákazníkům téměř čtvrt milionu aut

Logo automobilky Tesla

Logo automobilky Tesla Zdroj: profimedia.cz

Tesla slaví rekordní počet dodávek aut svým zákazníkům, ve třetím čtvrtletí jich prodala přes 241 tisíc.
Tesla model 3, který spolu s modelem Y tvořil ve třetím čtvrtletí 2021 celkem 96 procent prodaných vozů Tesla.
Tesla model 3, který spolu s modelem Y tvořil ve třetím čtvrtletí 2021 celkem 96 procent prodaných vozů Tesla.
Tesla model Y, který spolu s modelem 3 tvořil ve třetím čtvrtletí 2021 celkem 96 procent prodaných vozů Tesla.
Tesla model Y, který spolu s modelem 3 tvořil ve třetím čtvrtletí 2021 celkem 96 procent prodaných vozů Tesla.
17
Fotogalerie

Zatímco mnohé automobilky trpí nedostatkem čipů a dodávky jejich aut se zpožďují, Tesla zažívá nejlepší období. Za třetí čtvrtletí letošního roku dodala svým zákazníkům 241 300 elektrických vozů, o 73 procent více než loni za stejné období, což je zároveň nejvíce v osmnáctileté historii firmy.

Analytici předpokládali, že Tesla během tohoto období dodá přibližně 220 900 elektromobilů, nicméně automobilka tato očekávání výrazně předčila, uvedl zpravodajský server CNBC.

Více než 96 procent z dodaných aut tvoří modely 3 a Y, které se zároveň řadí k cenově nejdostupnějším kouskům od Tesly. O zbytek se pak podělily dražší modely S a X. Velký podíl na růstu společnosti v poslední době mají mimo jiné i prodeje v Evropě a v Číně, uvádí zpravodajský web The New York Times.

Prodeje Tesly v posledních letech

  • 2016 – 24 500 dodaných automobilů za kvartál
  • 2017 – 26 200 dodaných automobilů za kvartál
  • 2018 – 83 500 dodaných automobilů za kvartál
  • 2019 – 97 000 dodaných automobilů za kvartál
  • 2020 – 139 300 dodaných automobilů za kvartál
  • 2021 – 241 300 dodaných automobilů za kvartál

Obdobné rekordní výsledky firma vykazuje i ve výrobě, kdy linky od července do září opustilo 237 tisíc vozů, tedy o 63 procent meziročně více.

V minulém čtvrtletí Tesla dodala něco málo přes 200 tisíc vozidel a vyrobila jich přes 206 tisíc, přestože se produkce Modelu S a Modelu X výrazně snížila a automobilka jich zvládla vyrobit pouze dva a půl tisíce. Společnost však uvedla ve svém prohlášení, že se tato konečná čísla mohou lišit až o půl procenta.

Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa?

Video placeholde
• Videohub

Ačkoliv Tesla slaví rekordní počet dodaných automobilů, během čtvrtletí vystavila své zákazníky opakovaným a nečekaným zpožděním dodávek. Ve svém sobotním prohlášení společnost uznala tato zpoždění, jejichž důvodem jsou podle firmy současné globální potíže v logistice a v dodavatelských řetězcích. 

Čísla dodaných aut od některých konkurenčních automobilek se ale letos pohybují více či méně na podobné úrovni. Například Škoda Auto za první čtvrtletí v tomto roce celosvětově dodala téměř 250 tisíc vozů, což je přibližně o sedm procent více než za totéž období v předchozím roce. Automobilka General Motors dodala svým zákazníkům 447 tisíc aut, což je meziročně o 33 procent méně. 

Toyota Česká republika od počátku tohoto roku do září zaznamenala čtyřicetiprocentní nárůst počtu uzavřených zákaznických smluv, nicméně zákazníci na své automobily také budou muset počkat. „Čekací doba na naše nové vozy z výroby se aktuálně pohybuje v rozmezí čtyř až sedmi měsíců,“ řekl Martin Peleška, generální ředitel českého zastoupení značek Toyota a Lexus.