Tesla vytlačila GM z postu nehodnotnější americké automobilky | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Tesla přeskočila gigant General Motors, je nejhodnotnější americkou automobilkou

ČTK

Výrobce elektromobilů Tesla díky překvapivě příznivým hospodářským výsledkům vystřídal firmu General Motors (GM) na pozici největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty. Akcie Tesly uzavřely čtvrteční obchodování s nárůstem o téměř 18 procent. Tržní hodnota podniku tak dosáhla 53,7 miliardy dolarů (zhruba 1,24 bilionu korun), zatímco tržní hodnota GM činila 51,1 miliardy dolarů.

Tesla, v jejímž čele stojí známý americký podnikatel Elon Musk, v letošním třetím čtvrtletí překvapivě vykázala zisk po ztrátách v první polovině roku. Firma v noci na čtvrtek oznámila, že v období od července do září vydělala 143 milionů dolarů.

Tesla se na post nejhodnotnější americké automobilky dostala už v minulosti. Nedokázala se tam ale udržet a v poslední době v tržní hodnotě za GM výrazně zaostávala, upozorňuje agentura Reuters.

Tesla se vrátila k zisku, akcie posílily o dvacet procent

Tesla se dlouhodobě potýká se ztrátami a ještě nikdy nedosáhla celoročního zisku. V prvním pololetí firma prodělala 1,1 miliardy dolarů. Řada investorů proto začala ztrácet v podnik důvěru, a to navzdory pokračujícímu růstu prodeje.

Automobilka ve své výsledkové zprávě předpověděla, že v budoucnosti zůstane zisková s „možnými přechodnými výjimkami“ v době spouštění nových produktů. Firma loni podnikla důrazné kroky ke snížení nákladů, včetně zrušení tisíců pracovních míst.

Tesla má první prodejnu v Česku. Hlavním problémem zůstává cena, míní analytik
Po selhání v USA sází skomírající Smart na elektromobily a Čínu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!