Tesla v rámci dohody s regulátory jmenovala do správní rady dva nové ředitele | E15.cz

Tesla v rámci dohody s regulátory jmenovala do správní rady dva nové ředitele

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký výrobce elektromobilů Tesla v rámci zářijové dohody s regulátory jmenoval do své správní rady dva nové nezávislé ředitele, a to zakladatele softwarové společnosti Oracle Larryho Ellisona a manažerku Kathleen Wilsonovou-Thompsonovou z farmaceutické skupiny Walgreens Boots Alliance. Úřady tak chtějí zajistit, aby byl zakladatel a výkonný ředitel automobilky Elon Musk po sérii kontroverzních výroků pod větším dohledem.

Musk v srpnu překvapil finanční trhy, když na svém twitterovém účtu napsal, že uvažuje o převzetí Tesly a stažení jejích akcií z veřejného obchodování. Dodal, že má pro svůj záměr zajištěno financování a že by za akcie podniku nabídl částku výrazně převyšující jejich tehdejší tržní hodnotu. Později však uvedl, že s potenciálními investory stále jedná a že žádná dohoda zatím uzavřena nebyla.

Burzovní komise následně podala žalobu, ve které uvedla, že výrok o převzetí Tesly a stažení akcií z burzy neměl reálný základ, byl nepravdivý a zavádějící, vedl k chaosu na akciovém trhu a poškodil investory. Krátce poté se však komise s Teslou a Muskem dohodla na urovnání obvinění.

Musk se v rámci zářijové dohody o urovnání musel nejméně na tři roky vzdát postu předsedy správní rady, mohl však zůstat výkonným ředitelem. Tesla a Musk navíc museli každý zaplatit 20 milionů dolarů (zhruba 450 milionů korun). Součástí dohody jsou i další podmínky, včetně dnes ohlášeného jmenování dvou nových členů správní rady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah