Teslu opouštějí desítky inženýrů, láká je konkurenční projekt Applu | E15.cz

Teslu opouštějí desítky inženýrů, láká je konkurenční projekt Applu

mit

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americký výrobce elektromobilů Tesla musí pod vedením miliardáře Elona Muska čelit dalšímu problému. Jak uvedl server CNBC.com, firma v současnosti čelí hromadnému odchodu odborníků, kteří se podílejí na vývoji nových vozů. Automobilku měly opustit více než čtyři desítky inženýrů, mnozí z nich zamířili přímo do Applu, kde se mají podílet na vývoji elektrického vozu.

Tesla v posledních měsících čelila ze strany trhu nebývalému tlak a sám Musk uplynulé období označil za „nejtěžší a nejbolestivější rok své kariéry“. Problémy byly způsobeny například nedostatečnou produkcí „masového“ Modelu 3 nebo nedůvěry investorů pramenící z neuspokojivých výsledků automobilky.

Právě na vývoji Modelu 3 se podílel rovněž Doug Field, který měl z pozice viceprezidenta v Tesle na starosti technologickou stránku vedení firmy. Field se však před měsícem vrátil do Applu, kde v dřívějších letech strávil část profesní kariéry. Podílet se má na takzvaném projektu Titan, v rámci kterého Apple vyvíjí vlastní elektrický automobil.

Odchodu Fielda z Tesly přitom dle CNBC předcházelo minimálně 46 inženýrů, kteří se od konce loňského roku začali do Applu přesouvat. Vyplývá to z veřejně dostupných životopisů jednotlivých odborných pracovníků na sociální síti LinkedIn. Ve skutečnosti jich tak může být ještě víc s ohledem na to, že si mnozí svůj profil nemuseli doposud aktualizovat. Přestoupivší pracovníci se přitom zaměřují na rozličné oblasti související s vývojem nových vozů – jde například o odborníky na autonomní řízení, pohonné jednotky nebo vývoj softwaru.

Apple spustil projekt elektrického automobilu v roce 2014, myšlenku vlastního vozu však zmiňoval již v roce 2008 spoluzakladatel firmy Steve Jobs.

Tesla pro CNBC informace o hromadném odchodu nepotvrdila, naopak tiskové oddělení uvedlo, že se počet dobrovolných výpovědí z firmy za poslední rok snížil o třetinu. „Přejeme jim vše nejlepší. Tesla znamená tu těžší cestu. Máme stokrát méně peněz než Apple, takže i mzdy jsou u nás nižší,“ uvedla Tesla v prohlášení. Dle blíže nespecifikovaných zdrojů jsou mzdy u Applu přibližně jeden a půl krát vyšší v porovnání s Teslou.

Informace o špatné náladě uvnitř Tesly však zveřejňují i ostatní americká média. Například New York Post odkazuje na zaměstnance, kteří současnou situaci nazývají jako „estrádu k po**ání“. „Elon mluví o tom, jak je důležité býti socialistou a dělat dobro pro lidstvo, to však platí jen do doby, než pro něj začnete pracovat,“ cituje New York Post nejmenované zdroje. Kolem Muska se v automobilce údajně vytvořil kult osobnosti, problémy tak mají zaměstnanci například při vyjadřování kritiky nebo možných návrhů.

Tesla ve druhém čtvrtletí prohloubila ztrátu na 718 milionů dolarů (16 miliard korun), tržby i výroba však firmě vzrostly.

Autor: mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah