Těžba uhlí v Dole Paskov skončila, vyfárala poslední směna | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Těžba uhlí v Dole Paskov skončila, vyfárala poslední směna

ČTK

V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku se dnes přestalo dobývat černé uhlí. Z dolu společnosti OKD, která je v úpadku, ráno vyfárala poslední směna. Vytěžené uhlí nyní putuje do úpravny, na dole začíná útlum.

Důl Paskov, který se v posledních dvou letech nazývá Důlní závod 3, má dvě šachty: Staříč a Chlebovice. Uhlí se v dole začalo těžit v roce 1964, horníci z něj od té doby vyvezli více než 46 milionů tun uhlí. Společnost OKD končí těžbu v Dole Paskov z ekonomických důvodů, těžba se nevyplácí a škodí hospodaření celého podniku, který je od loňska v úpadku.

Čtěte vše o OKD >>>

Uzavřením Dolu Paskov končí těžba v celé ostravské části někdejšího Ostravsko-karvinského revíru. Z Dolu Paskov k dnešnímu dni odchází 1030 zaměstnanců. Přes 300 lidí bude v dole dál pracovat na jeho útlumu a 183 horníků přejde do dolů na Karvinsko.

OKD propouští ve velkém, na Karvinsku ale nabírá desítky zaměstnanců

OKD propouští, možná ale bude brzy potřebovat nové pracovníky

Kromě horníků, kteří vyfárali z poslední směny, dnes ráno na šachtu ve Staříči přicházely desítky dalších zaměstnanců vyřídit si formality při odchodu ze zaměstnání a odevzdat pracovní věci. Mnozí nadávali na bývalé i současné vedení OKD, na politiky i média. Havíři se s kolegy, s nimiž pracovali mnohdy i desítky let, loučili a někteří si před dolem dávali skleničku alkoholu "na lepší budoucnost".

Do dolů na Karvinsko přejít nechtěli, zdůvodňovali to hlavně mizivou perspektivou. Mnozí z nich už mají novou práci. "Do insolvenční firmy, která nemá žádnou jistotu? Oni můžou 15. dubna zbankrotovat. Kdo tam půjde? Takže my máme už robotu najitou. Já už v pondělí nastupuju do Tatry," řekl jeden z horníků. Jiný havíř řekl, že si chce najít práci v cizině, protože v Česku jsou výdělky špatné. Například Pavel Lembard ČTK řekl, že dělá kurz a pak po 25 letech v dole úplně změní obor: půjde do zdravotnictví.

"Horník zvládne všechno, kam půjde," řekl Josef Březina, který v dole pracoval 30 let. Má něco vyhlídnutého, ale ještě není rozhodnutý. Výhodou lidí, kteří pracovali v dole, je podle něj to, že se dokážou přizpůsobit i nejnáročnějším podmínkám. "Jste pod zemí, svítíte si na práci a musíte opravdu reagovat, tam je třeba ještě mít reflex, přemýšlet, předpovídat, předpokládat, co se může stát. Takže přemýšlíte o práci a ještě přemýšlíte, aby se vám něco nestalo. To je taková kvalifikace, nemám obavu, že bych nezastal nějakou jinou práci. Kdo přežil hornictví, kdo přežil rubání, já jsem dělal 20 let v rubání, myslím, že přežije všechno," řekl Březina.

Nový ministr průmyslu nechce, aby OKD spadlo do rukou Babišovu ministerstvu

Jan Trenik, který má odfáraných 23 let a z toho na Paskově dělal přes deset, řekl, že to nejhorší prožil, když ho nový majitel vyhazoval z havířského bytu, a tak to, že končí šachta, ho nerozhodí. Řekl, že na budoucnost se začal připravovat, když viděl, jak se hospodaří s majetkem. "Tak jsem si trošku nahrabal do štrozoku takříkajíc, do peřiny, a nějaký pátek z toho vyžiju, takže uvažuju, zda půjdu do předdůchodu. Nebo uvidím, prostě nedělám si s tím hlavu," řekl. Co má, podle něj není na nějaké vyskakování, ale je na tom lépe než někteří, kteří mají hypotéky. "Šachta končí. Každý to prožíváme jinak a máme z toho smíšené pocity. Nevíme, co si máme myslet, zdali máme být naštvaní, nebo máme být veselí," řekl.

Privatizace OKD byla politický a sociální debakl, rozhodli poslanci. Stát má chtít odškodné

Celé OKD bude mít po uzavření Dolu Paskov zhruba 10 tisíc zaměstnanců. Firma je od loňska v úpadku, do potíží ji přivedly klesající ceny uhlí a předluženost. Od vyhlášení insolvence, kterou navrhlo samo OKD, už firma udělala mnoho úsporných opatření. Jedním je ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023. Dosud posledním dolem, který OKD kvůli nerentabilnosti zavřelo, byl na konci roku 2006 Důl Dukla v Havířově na Karvinsku.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!