Toyota do roku 2050 vyřadí benzinová auta, vsadí na hybridy a články | E15.cz

Toyota do roku 2050 vyřadí benzinová auta, vsadí na hybridy a články

Koncept vozu Toyota FCV Plus
Koncept vozu Toyota FCV Plus
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská automobilka Toyota Motor Car plánuje, že do roku 2050 nebude prodávat skoro žádná běžná benzinová vozidla. Drtivou část odbytu by měly tvořit hybridní vozy a auta na palivové články. Vyplývá to ze sdělení společnosti, která dnes představila nové cíle ochrany životního prostředí.

Automobilka má v plánu snížit průměrné emise ze svých aut do roku 2050 o zhruba 90 procent ve srovnání s hodnotami z roku 2010. Kromě toho plánuje, že kolem roku 2020 bude prodávat více než 30 tisíc aut s palivovými články ročně. Roční prodej hybridních aut by měl do roku 2020 dosáhnout 1,5 milionu vozů.

Toyota také slíbila snížit emise oxidu uhličitého vznikající při výrobě do roku 2030 na zhruba třetinu ve srovnání s rokem 2001. Pomoci jí k tomu má energie z obnovitelných zdrojů a technologie na bázi vodíku, které automobilka hodlá vyvinout.

„Možná si myslíte, že 35 let je dlouhá doba,“ řekl podle agentury Reuters Kijotaka Ise z vedení automobilky. „Pro výrobce aut je ale dost neobvyklé představit si, že všechny spalovací motory zmizí.“ Nějaká auta od Toyoty s benzinovými motory zůstanou na méně rozvinutých trzích, jejich počet podle Iseho ale nebude velký.

Elektrovozy nejsou součástí vize

Toyota, která soupeří s německým koncernem Volkswagen o pozici největšího světového prodejce aut na světě, své plány zveřejnila v době, kdy se její evropský konkurent potýká se skandálem kvůli nepravdivému vykazování výsledků naměřených hodnot emisí u svých naftových aut.

Volkswagen v letošním prvním pololetí překonal Toyotu v prodeji vozů a vůbec poprvé se jeho vozy staly nejprodávanějšími na světě. Podle analytiků si ale kvůli tomuto skandálu možná nedávno získanou pozici nedokáže udržet.

Elektrické vozy součástí firemní vize nejsou, upřesnili dnes podle AP rovněž představitelé automobilky. Její strategie je tak podle AP v rozporu s konkurenty jako japonský Nissan, které naopak na tuto technologii sázejí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah