Toyota loni před Volkswagenem uhájila pozici světové jedničky. Asi naposled | E15.cz

Toyota loni před Volkswagenem uhájila pozici světové jedničky. Asi naposled

Toyota zůstala jedničkou v prodejích automobilů.
Toyota zůstala jedničkou v prodejích automobilů.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonská automobilka Toyota Motor Corporation v loňském roce uhájila postavení největšího světového prodejce automobilů. Prodej jí stoupl o tři procenta na 10,231 milionu vozidel, a firma třetí rok v řadě překonala konkurenční výrobce Volkswagen a General Motors. Automobilka ale zároveň dnes nezvykle varovala, že letos očekává pokles prodeje. Volkswagen by ji tak podle pozorovatelů mohl z pozice největšího světového prodejce aut sesadit.

Toyota očekává, že v letošním roce prodá 10,15 milionu vozů. Odhad zahrnuje i vozy sesterských firem Daihatsu Motor a Hino Motors. Meziročně by se tak celkový odbyt japonského koncernu snížil o procento.

Podle mluvčí Toyoty, kterou citovala agentura Reuters, firma meziroční pokles prodeje předpovídala naposledy minimálně v roce 2000. Výjimkou byla pololetní revize v roce 2011, kdy byla kvůli přírodním katastrofám dočasně přerušena výrobu. V době finanční krize Toyota nezveřejnila úvodní prognózu prodeje pro rok 2009.

Jednička od roku 2008

Toyota vystřídala GM v čele světového prodeje automobilů v roce 2008. V roce 2011 však GM získala prvenství zpět kvůli problémům japonské společnosti v důsledku ničivého zemětřesení v Japonsku a masivního stahování vozů do servisů. Jednu dobu předstihla Toyotu v prodeji i skupina Volkswagen.

Stejně jako Toyota prodal i tento německý koncern loni vůbec poprvé více než deset milionů vozů. V tomto roce by Volkswagen podle některých pozorovatelů mohl mít šanci Toyotu v prodeji předstihnout.

Americká automobilka General Motors Co. loni hranice deseti milionů prodaných osobních a nákladních aut nedosáhla. I tak jí ale prodej za uplynulý rok meziročně stoupl na rekordních 9,92 milionu vozidel

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah