Třinecké železárny loni zvýšily tržby i zisk. Chrenek: Umožní nám to investovat | e15.cz

Třinecké železárny loni zvýšily tržby i zisk. Chrenek: Umožní nám to investovat

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Firma Třinecké železárny (TŽ) dosáhla v loňském roce zisku 3,33 miliardy korun, což byl oproti roku 2017, kdy zisk činil 1,43 miliardy korun, více než dvojnásobek. Tržby jim meziročně stouply o 4,64 miliardy na 40,5 miliardy korun. Po pondělní valné hromadě, která uzavřela loňské hospodaření společnosti, to za firmu řekl Tomáš Želazko.

Zdůraznil, že firma dosáhla úspěšného výsledku i přes složitou situaci na trhu s ocelí. „Je to podstatně víc, než jsme na počátku loňského roku očekávali. Umožňuje nám to posílit naše zásoby surovin a poskytuje finanční zdroje na rozvoj firmy, investice a zachování zaměstnanosti,“ uvedl předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek.

Místopředseda dozorčí rady TŽ Ján Moder uvedl, že třinecké huti se zatím stále daří využívat výrobní kapacity naplno i v době, kdy je na světových trzích problémem nadbytečnost oceli. Téměř 70 procent produkce firma vyváží, mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko.

„Evropské trhy jsou ovlivněny připravovanou změnou systému obchodování s emisními povolenkami, která má nastat po roce 2020. Jelikož se dá očekávat významné navýšení nákladů, budeme muset naše výrobkové portfolio a směřování investice přizpůsobit, abychom tyto negativní vlivy v maximální možné míře snížili,“ uvedl Moder. Mírný pokles výkonnosti automobilového průmyslu se podle něj v huti s největší pravděpodobností výrazněji projeví až letos.

Firma v loňském roce investovala téměř dvě miliardy korun, především do modernizace zařízení, ekologických opatření a snižování nákladů. "K významným patří úprava zařízení plynulého odlévání pro nový formát 600 milimetrů, odsíření aglomerace, výstavba nového ohřívače větru nebo nové čistírny sochorů," uvedl Želazko.

Díky ekologickým investicím uskutečněným v posledních pěti letech podle něj loni klesly emise prachu ve firmě na historicky nejmenší objem 138 tun za rok. „K nejvýznamnějším v loňském roce patřila stavba filtrační stanice na mlýnici strusky a centrální vysávání obou aglomerací,“ uvedl Želazko.

Letos má firma v plánu investovat více než 2,5 miliardy korun. Mezi letošními investičními akcemi jsou stavba druhé zušlechťovací linky, stavba pánvové pece na elektroocelárně nebo modernizace ohřívače větru.

Železárny loni vyrobily 2,583 milionu tun surové oceli, což bylo přibližně o dvě procenta více než v předchozím roce. Firma je největším hutním podnikem v Česku. Nejprodávanějším výrobkem TŽ je dlouhodobě válcovaný drát. V loňském roce jej firma vyrobila 979.000 tun a na celkových prodejích se podílel objemem 41,2 procenta, přičemž 70 procent produkce směřovalo na export. Dalšími hlavními produkty podniku jsou speciální tyčová ocel, tažená ocel, kolejnice, široká ocel, bezešvé trubky nebo hutní polotovary.

Včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně mají TŽ přes 7000 zaměstnanců. I s dceřinými firmami je pracovníků okolo deseti tisíc.

Podívejte se na videoprofil majitele železáren Tomáše Chrenka: 

Video se připravuje ...
Miliardář Tomáš Chrenek investuje do hutí a zdravotnictví

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah