Erdogan chce turecké elektrické automobily | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Turecko začne na přání Erdogana s výrobou vlastních elektrických vozů

ČTK

Turecko začne s výrobou vlastních osobních automobilů, a to rovnou těch elektrických. Projekt osobního vozu domácí výroby dlouhodobě prosazuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Chtějí tím ukázat ekonomickou sílu nově vznikajícího trhu své země, uvedla agentura Reuters. V Turecku se zatím jen vyrábějí auta zahraničních značek.

Na evropský trh se z Turecka dovážejí auta značek Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Loni se tam podle agentury Anadolu vyrobilo asi 1,6 milionu aut, zatímco například v Německu výroba aut letos dosáhne podle odhadů 6,3 milionu vozů, uvádí portál Statista.

Projekt výroby vlastních elektrických aut byl zahájen v říjnu a dostane se mu státní pomoci v podobě daňových úlev.

Turecko vyšle vojáky do Libye. Podpoří exilovou vládu premiéra Faíze Sarrádže

Elektromobily se budou vyrábět u města Bursa na severozápadě země, které je v Turecku centrem výroby aut. Turecko plánuje 175 tisíc elektrických aut vlastní výroby ročně a během třinácti let se počítá s investicí 22 miliard tureckých lir (přes 84 miliard korun).

Předpokládá se, že v továrně bude pracovat přes 4000 lidí a že závod bude vyrábět pět modelů elektrických aut, informoval oficiální věstník. Vláda se zaručila, že do roku 2035 koupí 30 tisíc elektrických vozů.

Tatra získala ocenění za vzdělávací projekt Tatra do škol

Za projektem domácí výroby aut stojí konsorcium TOGG. V polovině loňského roku je založilo pět průmyslových skupin: Anadolu Group, BMC, Kok, mobilní operátor Turkcell a firma Zorlu Holding, která je mateřskou společností výrobce televizí Vestel.

TOGG vede Mehmet Gürcan Karakaş, který má řídící zkušenosti z německé firmy Bosch, výrobce automobilových součástek. Provozním ředitelem je Sergio Rocha, který dříve vedl jihokorejskou divizi americké automobilky General Motors.

Tesla v Číně udivuje. Žádná jiná auta tam nesjela z nové výrobní linky tak rychle

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!