Turecko začne na přání Erdogana s výrobou vlastních elektrických vozů

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Zdroj: Reuters

Turecko chce vlastní osobní auta
Tuecko chce vlastní osobní auta
Turecko chce vlastní osobní auta.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
5
Fotogalerie

Turecko začne s výrobou vlastních osobních automobilů, a to rovnou těch elektrických. Projekt osobního vozu domácí výroby dlouhodobě prosazuje prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP). Chtějí tím ukázat ekonomickou sílu nově vznikajícího trhu své země, uvedla agentura Reuters. V Turecku se zatím jen vyrábějí auta zahraničních značek.

Na evropský trh se z Turecka dovážejí auta značek Ford, Fiat Chrysler, Renault, Toyota či Hyundai. Loni se tam podle agentury Anadolu vyrobilo asi 1,6 milionu aut, zatímco například v Německu výroba aut letos dosáhne podle odhadů 6,3 milionu vozů, uvádí portál Statista.

Projekt výroby vlastních elektrických aut byl zahájen v říjnu a dostane se mu státní pomoci v podobě daňových úlev.

Elektromobily se budou vyrábět u města Bursa na severozápadě země, které je v Turecku centrem výroby aut. Turecko plánuje 175 tisíc elektrických aut vlastní výroby ročně a během třinácti let se počítá s investicí 22 miliard tureckých lir (přes 84 miliard korun).

Předpokládá se, že v továrně bude pracovat přes 4000 lidí a že závod bude vyrábět pět modelů elektrických aut, informoval oficiální věstník. Vláda se zaručila, že do roku 2035 koupí 30 tisíc elektrických vozů.

Za projektem domácí výroby aut stojí konsorcium TOGG. V polovině loňského roku je založilo pět průmyslových skupin: Anadolu Group, BMC, Kok, mobilní operátor Turkcell a firma Zorlu Holding, která je mateřskou společností výrobce televizí Vestel.

TOGG vede Mehmet Gürcan Karakaş, který má řídící zkušenosti z německé firmy Bosch, výrobce automobilových součástek. Provozním ředitelem je Sergio Rocha, který dříve vedl jihokorejskou divizi americké automobilky General Motors.