Tuzemské pivovary hlásí nárůst výstavů, nejvíc navýšil Prazdroj | e15.cz

Tuzemské pivovary hlásí nárůst výstavů, nejvíc navýšil Prazdroj

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk
Dušan Kütner

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výroba a spotřeba piva v České republice loni podle prvních dostupných odhadů zaznamenala mírný nárůst v řádu desetin procenta až procenta. Dokládá jej nejen zvýšení výběru spotřební daně z piva v loňském roce o 1,5 procenta na 4,59 miliardy korun, ale i dosud zveřejněné zprávy o loňských výstavech ze strany pivovarů, byť zatím ne všech. Odhady deníku E15 zatím nechtěl Český svaz pivovarů a sladoven komentovat s tím, že vlastní kompletní výsledky zveřejní 14. dubna.

Pro celkový trh je zásadní především nárůst produkce Prazdroje, který loni zvýšil výstav o 4,5 procenta na více než deset milionů hektolitrů. Na celkové tuzemské produkci se tak podílí téměř polovinou. „Vloni jsme dosáhli největšího růstu za posledních pět let. Největší radost máme ze znovunastartování zájmu o čepované pivo,“ uvedl již dříve generální ředitel Prazdroje Paolo Lanzarotti.

Inkaso spotřební daně z pivaAutor: e15

Lepší výrobní výsledky hlásí i tuzemská čtyřka, českobudějovický Budvar. Prodal celkem 1,46 milionu hektolitrů piva, což je meziročně o 2,5 procenta více. Jedná se o nejvyšší roční výstav během 119 let existence pivovaru. „Na loňských výsledcích se podílel především export, který se zvýšil o šest procent na 813 tisíc hektolitrů a byl rovněž nejvyšší v naší historii,“ uvedl obchodní ředitel Budvaru Robert Chrt.

Pozadu nezůstává ani tuzemská pětka Pivovary Lobkowicz. Objem prodaného piva vzrostl o 4,7 procenta meziročně na 894 tisíc hektolitrů. Výsledky ale zatím nezveřejnila dvojka Pivovary Staropramen a trojka Heineken ČR.

Z menších výrobců už nárůst potvrdily například pivovary v Poličce, Pardubicích, Primátor Náchod či Litovel. Dařilo se i Starobrněnskému pivovaru, který popáté v řadě uvařil více než milion hektolitrů piva. Loňský výstav pivovaru činil téměř 1,2 milionu hektolitrů. Výrobní rekord s více než čtvrt milionu hektolitrů si vytvořil i humpolecký pivovar Bernard.

Daří se i minipivovarům, je jich 280
Loni pokračoval boom minipivovarů. Jejich počet stoupl meziročně o čtvrtinu na 280, jejich výstav pak o třetinu. Na celkovém výstavu piva se ale stále podílejí jen 1,2 procenty. Podle Českomoravského svazu minipivovarů mohou malí producenti díky nízkým vyráběným objemům více experimentovat a vařit různé speciály, a lákat tak zákazníky na jiné pivo než na nejrozšířenější ležák. Svaz ještě přede dvěma lety odhadoval, že se počet minipivovarů zastaví na 250, nyní ale míní, že jich může být až čtyři sta.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery