Tykač ukončil jednání o koupi OKD, měl prý jiné představy o řešení krize | E15.cz

Tykač ukončil jednání o koupi OKD, měl prý jiné představy o řešení krize

Miliardář Pavel Tykač
Miliardář Pavel Tykač
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finančník Pavel Tykač ztratil zájem o koupi těžební společnosti OKD. Předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Jan Sábel potvrdil, že jednání byla ukončena, protože se nepodařilo dospět k dohodě s firmou Ad Hoc Group (AHG) ohledně odkupu jejich pohledávek a hlasovacích práv.

AHG je od února vlastníkem společnosti New World Resources (NWR), která je majitelem OKD. Ve skupině, jež o koupi OKD vyjednávala, byli také podnikatel René Holeček a odbory. Tykač uvedl, že jimi navrhovaný způsob by čistým způsobem umožnil rychle převzít ve věřitelském výboru iniciativu a spolupracovat s insolvenčním správcem na reorganizačním plánu. „Bohužel čas a vývoj v OKD běží příliš rychle a druhá strana má jiné představy jak situaci řešit, proto jsme se rozhodli jednání ukončit,“ uvedl.

OKD podala sama na sebe insolvenční návrh v květnu. Uvedla v něm, že dluží více než 650 věřitelům dohromady přes 17 miliard korun, přičemž své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard. V dolech se dál těží černé uhlí, i s dodavatelskými firmami v nich pracuje zhruba 12 tisíc lidí. Do existenčních problémů se firma dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti.

Podnik bojuje s nedostatkem finanční hotovosti, kvůli čemuž byla ohrožena například výplata mezd. Vláda ve středu rozhodla, že stát firmě půjčí 700 milionů korun. O budoucnosti OKD bude v srpnu rozhodovat schůze věřitelů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah