UAZ v nové době: ruský terénní specialista žije dál | E15.cz

UAZ v nové době: ruský terénní specialista žije dál

auto.cz, David Bureš

Ruská automobilka UAZ přežila rozpad SSSR, a přestože už není tak důležitá jako kdysi, žije dál. Navíc pracuje na zcela novém modelu.

Sovětský svaz byl s přehledem největší zemí světa, zabíral šestinu plochy zemského povrchu, což z něj dělalo jeden z nejdůležitějších a nejmocnějších států.

I proto na jeho území vzniklo tolik automobilek. Rozpad SSSR je ale zanechal ve velkých problémech, které vyústily v konec některých z nich. Jiné ale těžké časy přežily, nové době se přizpůsobily a žijí dál, třeba UAZ.

Prohlédněte si

Historie UAZu (Uljanovský automobilový závod) se datuje do roku 1941, kdy v návaznosti na německou invazi do SSSR bylo sovětským ministerstvem obrany rozhodnuto o přesunu výroby moskevského závodu ZiS do města Uljanovsk. První vozy – nákladní ZiS-5 – pak v Uljanovsku vznikly v květnu 1942.

Produkce aut v Uljanovsku pokračuje i v následujících letech, kdy už bylo jasné, že Němci Sovětský svaz nedobijí. Závod se však přeorientovává na menší vozy, když začíná produkovat GAZ AA, zatímco produkce ZISu-5 se přesouvá do města Miass na Uralu.

Autor: auto.cz, David Bureš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.