Unipetrol zjednoduší strukturu, Českou rafinérskou sloučí s další dceřinkou | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Unipetrol zjednoduší strukturu, Českou rafinérskou sloučí s další dceřinkou

Unipetrol zjednoduší strukturu, Českou rafinérskou sloučí s další dceřinkou
Rafinérie v Kralupech nad Vltavou
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro

ČTK

Petrochemický holding Unipetrol sloučí svoji dceřinou společnost Česká rafinérská s další svou dcerou Unipetrol RPA. Nástupnickou společností bude Unipetrol RPA. Fúzi musí ještě schválit valné hromady obou společností.

„Fúze je součástí procesu zjednodušování struktury skupiny Unipetrol, jehož dokončení se v současnosti očekává v průběhu roku 2016. Cílem celého procesu je zjednodušení organizační a administrativní struktury skupiny, které by mělo přinést úspory a další zlepšení provozní dokonalosti,“ řekl dnes mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Už minulý rok Unipetrol se společností Unipetrol RPA sloučil společnost Benzina, která začala fungovat jako odštěpný závod společnosti. Letos pak byly s Unipetrolem RPA sloučeny společnosti Unipetrol Services, Unipetrol Rafinérie a Chemopetrol.

Jediným vlastníkem České rafinérské se Unipetrol stal na konci loňského dubna, kdy dokončil koupi zbylého třetinového podílu od italské společnosti Eni. Česká rafinérská provozuje jediné dvě české rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Jejich roční kapacita je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Odstávky poslaly Unipetrol do ztráty 25 milionů, tržby klesly o čtvrtinu

Předsedou představenstva a generálním ředitelem České rafinérské je od konce srpna nově Krzysztof Zdziarski, který od července působí i jako místopředseda představenstva Unipetrolu. Dosavadní šéfka Anna Wydrzyńska v České rafinérské zůstala, je místopředsedkyní představenstva a správní ředitelka.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři. Loni Unipetrol vytvořil rekordní čistý zisk 7,036 miliardy korun.

Ze zisku za loňský rok Unipetrol vyplatil akcionářům dividendu 5,52 koruny na akcii. Předseda představenstva firmy Andrzej Modrzejewski v červenci uvedl, že věří, že za letošní rok by měla být minimálně stejná, případně i vyšší. Před letoškem firma vyplatila dividendu naposledy za rok 2007. Modrzejewski vede Unipetrol od začátku letošního července, když ve funkci nahradil Marka Świtajewského, kterého odvolala dozorčí rada firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!