V kolínské automobilce TPCA vzrostou mzdy o 700 korun | E15.cz

V kolínské automobilce TPCA vzrostou mzdy o 700 korun

Automobilka TPCA(Toyota Peugeot Citroën Automobile) Kolín.
Automobilka TPCA(Toyota Peugeot Citroën Automobile) Kolín.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mzdy v kolínské automobilce TPCA vzrostou u většiny zaměstnanců o 700 korun. Dohodly se na tom odbory s firmou při kolektivním vyjednávání. Nová kolektivní smlouva platí od 1. května, průměrná hrubá mzda v dělnických profesích je v TPCA kolem 30 tisíc korun.

Odbory v automobilce vyjednaly také například vyplácení odstupného na dobu neurčitou nebo zvýšení příplatků za mimořádnou směnu o 200 korun na 800 korun. „Novinkou je zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70 procent třináctého platu je garantováno a zbytek podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 korun, ale mohou si přijít až na 22 100 korun,“ uvedl mluvčí automobilky Marek Hovorka. Kvůli letošnímu nárůstu mezd vzroste automobilce rozpočet na mzdové náklady o 3,4 procenta.

Nově bude v závodě zavedeno takzvané konto pracovní doby, které má firmě zajistit větší flexibilitu v případě výkyvů produkce. Zaměstnanci tak někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat.

Podle dnešního vydání Zpravodaje pro zaměstnance TPCA se s kontem pracovní doby nejdříve začne na dobu určitou, a to zřejmě od listopadu 2015 do dubna 2017. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával,“ uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný.

TPCA zatím loňské hospodářské výsledky nezveřejnila, v roce 2013 jí meziročně klesly tržby i zisk shodně o 13 procent. Tržby činily podle auditovaných výsledků 29,8 miliardy, zisk před zdaněním 278,1 milionu korun.

Škodovka zvýšila platy o 3,5 procenta, Hyundai o 3,3 procenta

Kolektivní vyjednávání už uzavřela druhá středočeská automobilka Škoda Auto, od dubna tam vzrostly tarifní mzdy o 3,5 procenta. Průměrná mzda na dělnických pozicích je ve Škodě Auto 34 tisíc korun. Zaměstnanci ve výplatě za duben dostanou také jednorázovou platbu čtyři korun a variabilní bonus 25 tisíc korun. Celkový letošní bonus včetně dalších dvou fixních částí ve Škodě průměru přesáhne 60 tisíc korun.

V nošovické automobilce Hyundai od 1. března zaměstnancům vzrostly mzdy v průměru nejméně o 3,3 procenta. Průměrný hrubý měsíční příjem tam byl loni v dělnických profesích kolem 30 tisíc korun.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupla o 2,3 procenta na 27 200 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah