V OKD skončí na konci února 1770 lidí, čtvrtina z nich přejde pod Diamo | e15.cz

V OKD skončí na konci února 1770 lidí, čtvrtina z nich přejde pod Diamo

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Z 1770 zaměstnanců těžební společnosti OKD, která na konci února kvůli neekonomičnosti ukončí těžbu černého uhlí v karvinských dolech ČSA a Darkov, přejde 493 z nich pod státní podnik Diamo. Se zbývajícími 1277 lidmi bude rozvázán pracovní poměr, uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová. 

„Jsme velmi rádi, že se podařilo se státním podnikem Diamo vyjednat oproti původnímu plánu větší počet lidí, kteří v budoucnu budou pokračovat ve své práci a vykonávat útlumové práce na jednotlivých dolech,“ uvedla předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková.

Nové uplatnění pomáhají personalisté zaměstnancům hledat také ve firemním projektu Nová šichta. „Naši lidé se aktivně podílejí na tom, aby zaměstnanci našli novou práci přesně podle jejich požadavků. A daří se nám také spolupráce s firmami v moravskoslezském regionu, které projevují zájem o naše lidi,“ uvedla personální ředitelka OKD Radka Naňáková.

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Od března zůstanou na Karvinsku v provozu už jen doly ČSM-Sever a ČSM-Jih, kde má těžba skončit příští rok. Náklady na útlum dolů OKD do roku 2035 mají dosáhnout zhruba 15,6 miliardy korun. Majitelem firmy je prostřednictvím své společnosti Prisko stát. Na konci roku pracovalo v dolech OKD i se zaměstnanci dodavatelských firem okolo 7000 lidí.

Podnik Diamo od OKD už od 1. ledna převzal 749 zaměstnanců spolu s utlumovanými doly Lazy, Dukla, Staříč a Frenštát. Z nich si 200 nechá pro útlumové práce a zahlazování následků dolování, ostatní v podniku skončí. Pracovní poměr ukončí většinou dohodou, která jim zajišťuje vyšší odstupné, až jedenáctinásobek průměrného měsíčního výdělku.

Na konci prosince bylo v kraji bez práce přes 45 tisíc lidí, nezaměstnanost činila 5,6 procenta a byla nejvyšší v Česku. Úřad práce nabízel více než 13

400 volných pracovních míst.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah