Doly Darkov a ČSA to mají spočítané. Těžba tam skončí nejpozději v únoru
Dva ze tří zbývajících černouhelných dolů těžební společnosti OKD už znají termín, kdy v nich horníci nejpozději ukončí těžbu. Zatímco v dole ČSM se teoreticky bude moci fárat i po roce 2021, v dolech Darkov a ČSA se poslední uhlí vytěží buď na konci letošního roku, nebo v únoru 2021. Vyplývá to z dokumentu, který projednávala vláda a na kterém se shodli zástupci společností Prisko, OKD a Diamo spolu s ministerstvy financí a průmyslu.
Materiál počítá se třemi variantami, avšak v případě dolů Darkov a ČSA jsou možné už jen dvě. Buď v nich skončí těžba na konci letošního roku, nebo o dva měsíce později. Dokument kromě tří variant zmiňuje i dvě zbylé rozpracované možnosti. Ty ale vyjednávací skupina zamítla. Je to okamžité ukončení činnosti všech dolů OKD ke konci června 2020 a pokračování těžby v letech 2025 až 2032.
Kolika zaměstnanců se dotkne uzavírání dolů Darkov a ČSA, podle mluvčí OKD Nadi Chattové nelze předjímat. „OKD své zaměstnance v rámci jednotlivých lokalit stěhuje podle provozní potřeby, informace by tudíž byla zavádějící a nelze z ní vyvozovat žádné závěry,“ vysvětluje Chattová s tím, že se přesuny netýkají mimořádných okolností, kdy je kvůli možnému šíření koronaviru zakazuje hygiena.
Mluvčí navíc upozorňuje, že vláda ještě o žádné z variant nerozhodla. „Konec těžby v OKD je strategické rozhodnutí. Teoreticky se může rozhodnout i mimo rámec navržených scénářů,“ sdělila.
Nyní ve všech dolech OKD pracuje zhruba šest tisíc zaměstnanců. Kompromisní scénář – tedy ukončení těžby ve všech dolech v příštím roce – počítá s tím, že by jich od začátku roku 2022 v OKD pracovalo už jen 650. Očekává se propuštění zhruba 4700 zaměstnanců. U dalších šesti stovek pracovníků půjde o přirozené ukončení pracovního poměru například odchodem do důchodu nebo uplynutím doby pracovního poměru na dobu určitou.
Horníci z OKD ale s prázdnou neodejdou. Všichni zaměstnanci mají podle kolektivní smlouvy nárok na odstupné. Někteří by si mohli přijít až na jedenáct měsíčních platů, a to v závislosti na věku, průměrné mzdě a na odpracované době v OKD. Materiál tak v souhrnu počítá s celkovým odstupným zhruba 2,4 miliardy korun.
Zaměstnanci by navíc dál pobírali i takzvaný příspěvek na zmírnění sociálních dopadů. Ten se má pohybovat v jednotkách tisíc a pracovníci by ho měli brát 35 měsíců. Jen tyto příspěvky vyjdou státní rozpočet na další 1,1 miliardy korun.
Pokud se nezvýší ceny uhlí, měla by být těžba na všech dolech ukončena na konci roku 2021 a v dole ČSM nejpozději v roce 2022. O konkrétnějším harmonogramu má vláda rozhodnout v říjnu. Analytici se nicméně domnívají, že výraznější růst cen černého uhlí nelze očekávat, a tak dlouhodobější těžbu považují za neudržitelnou.