V opuštěné továrně GM se rodí tříkolka, která chce dobýt USA | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

V opuštěné továrně GM se rodí tříkolka, která chce dobýt USA

bru

Veletrh CES zdaleka nepředstavuje jen novinky ze světa elektroniky. Firma Elio Motors v Kalifornii představila dvoumístnou tříkolku, se kterou chce změnit přístup Američanů k osobní dopravě.

„Mým snem bylo vytvořit bezpečné, spolehlivé a úsporné vozidlo,“ uvedl na CES zakladatel automobilky Paul Elio. Ekologicky zaměřená tříkolka je poháněná běžným tříválcovým benzínovým motorem, přesto chce oslovit spotřebou pod 2,5 litru na sto kilometrů. Dojezd na jednu nádrž vysoko překročí tisíc kilometrů. Životnímu prostředí prospěje i to, že 90 procent komponentů dodají místní výrobci.

Sériová výroba začne v roce 2015, slíbil Elio. Tříkolka bude na prodej za 6800 dolarů, tedy asi 137 tisíc korun. Na probíhajícím turné prototypů po USA si tříkolku zatím zarezervovalo necelých 6700 zájemců.

V sobotu Elio Motors výrazně pokročila směrem k sériové výrobě, když si zajistila prostory pro produkci. Firma si pronajala část bývalé továrny koncernu General Motors ve městě Shreveport v Louisianě, kterou od automobilky koupila místní samospráva. „Získali továrnu a její vybavení v plně provozuschopném stavu,“ uvedl Elio. V regionu, který odchod General Motors silně zasáhl, slibuje vytvořit 1500 nových pracovních míst a vyrábět 250 tisíc tříkolek ročně.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!