V Saúdské Arábii vznikne první komplex na zpracování tamního plynu | E15.cz

V Saúdské Arábii vznikne první komplex na zpracování tamního plynu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Secl via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala čtyři kontrakty na výstavbu obřího komplexu na zpracování zemního plynu. Projekt má hodnotu přes 50 miliard rijálů (13,3 miliardy dolarů; 327 miliard korun) a dokončen by měl být v roce 2019.

Stane se přitom prvním projektem na zpracování plynu z pevninských i příbřežních polí v Saúdské Arábii. Kontrakt na výstavbu závodu Fádilí firma podepsala se společností Saudi Electricity a s francouzskou Engie.

Závod bude produkovat elektřinu a páru. Kontrakt na výstavbu přímořských zařízení získala indická společnost Larsen & Toubro. Další dva kontrakty, které získaly saúdské firmy, jsou na výstavbu zařízení k těžbě a na výstavbu obytného tábora.

Přečtěte si

Na výstavbě obřího komplexu se podílí více podniků. Smlouvy s nimi Saudi Aramco podepsala už koncem loňského roku. Saúdská Arábie se snaží omezit závislost své ekonomiky na ropě.

Země již v červnu oznámila, že plánuje v příštích pěti letech více než ztrojnásobit státní příjmy bez zahrnutí ropného průmyslu a omezit platy ve státním sektoru. Hluboké změny ve fungování saúdské ekonomiky si vyžádal prudký pokles cen ropy na světových trzích.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah