Ve Spojených státech vznikne největší nezávislá rafinerie za desítky miliard dolarů

Marathon Petroleum

Marathon Petroleum Zdroj: profimedia.cz

Ilustrační foto
Marathon Petroleum
Marathon Petroleum
Andeavor
5
Fotogalerie
Americká rafinerská společnost Marathon Petroleum Corp. koupí konkurenční firmu Andeavor za více než 23 miliard dolarů (486,8 miliardy korun). Sloučená firma bude největší nezávislou americkou rafinérskou firmou podle kapacity, odsune na druhou příčku současnou jedničku Valero Energy. Spojení je doposud největším spojením rafinerií ve Spojených státech. 

Nabídka je částečně v hotovosti a částečně v akciích a ohodnocuje jednu akcii firmy Andeavor, dříve známou jako Tesoro, na 152 dolarů. To ve srovnání s páteční závěrečnou cenou akcií představuje zisk 24 procent. Včetně dluhu Marathon zaplatí 35,6 miliardy dolarů. Po dokončení transakce pak bude mít ve sloučené skupině podíl 66 procent.

Nová společnost bude mít kapacitu zpracování zhruba 3,1 milionu barelů ropy denně. Bude rovněž provozovat velkou síť čerpacích stanic a ropovody a plynovody.

Marathon dohodou získá větší napojení na vzkvétající sektor těžby ropy z břidlic USA díky logistickým operacím a terminálu Andeavoru v Texasu a Severní Dakotě. Sloučená skupina bude mít také napojení na rychle rostoucí trh s pohonnými hmotami v Mexiku, kde Andeavor rozšiřuje svoji síť čerpacích stanic. Mexické chátrající rafinerie nejsou schopné uspokojit rostoucí poptávku po benzinu a dalších produktech a vývoz pohonných hmot z USA do Mexika v lednu stoupl na 1,4 milionu barelů denně. To je o 85 procent více než před dvěma roky.

Dohoda by měla být dokončena ve druhé polovině roku.