Věřitele Vítkovice Power Engineering povedou banky, pohledávky hlásí 66 firem | E15.cz

Věřitele Vítkovice Power Engineering povedou banky, pohledávky hlásí 66 firem

majitel Vítkovic Machinery Group Jan Světlík
majitel Vítkovic Machinery Group Jan Světlík
• 
ZDROJ: Anna Vackova/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V insolvenčním řízení se společností Vítkovice Power Engineering Krajský soud v Ostravě rozhodl o ustavení prozatímního věřitelského výboru. Bude šestičlenný a jeho členy jsou například banky. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku. Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností.

Členy prozatímního věřitelského výboru jsou Komerční banka, Česká spořitelna, HSBC Bank se sídlem ve Velké Británii, dodavatel staveb a technologických celků Klement, obchodně inženýrská společnost ZVVZ-Enven Engineering a Almig kompresory, která podniká v oboru stlačeného vzduchu.

„Kritériem pro počet členů prozatímního věřitelského výboru je zatímní počet přihlášených věřitelů, kdy k datu vydání tohoto usnesení je přihlášeno 66 věřitelů z dlužníkem očekávaného počtu zhruba 720 věřitelů, proto soud zvolil prozatímní věřitelský výbor šestičlenný,“ uvedl soud v rozhodnutí. Při volbě členů prozatímního věřitelského výboru soud přihlédl mimo jiné k výši přihlášených pohledávek.

Vítkovice Power Engineering jsou součástí strojírenské skupiny Vítkovice Holding podnikatele Jana Světlíka. Ostravský soud insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag zahájil koncem dubna. Ostravská společnost zprvu návrh označovala za neoprávněný a šikanózní, sama ale nakonec o vyhlášení insolvence a reorganizaci požádala v minulém týdnu.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding a zaměstnává 1138 lidí. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají 8000 lidí.

Celkem už jsou v insolvenčním řízení tři společnosti z Vítkovice Holding. O vyhlášení insolvence v případě firmy Vítkovice Gearwork požádala rovněž brněnská společnost Wetag a společnost Vítkovice Envi návrh na insolvenci podala sama.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah