Vítkovice mají nové vedení, Světlík osamostatňuje manažerské posty

Vítkovice Machinery Group

Vítkovice Machinery Group Zdroj: Profimedia

Novou předsedkyní představenstva společnosti Vítkovice, a. s., se stala jeho dosavadní členka Michaela Žvaková, která bude plnit i roli generální ředitelky. Dosavadní předseda Martin Žák bude nadále předsedou představenstva dceřiné firmy Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Dosud byl v čele obou společností, jejichž představenstva byla téměř totožná. Dozorčí rada Vítkovic oddělila řízení obou firem, aby podpořila proces reorganizace VHM se vstupem nového investora, řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

VHM ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka na sebe tento měsíc podaly insolvenční návrh. Zároveň požádaly o schválení reorganizace, která spočívá v tom, že většinu ve firmě získá nový investor - společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Soud firmě reorganizaci povolil, reorganizační plán budou věřitelé schvalovat v červnu.

Světlík, který je předsedou dozorčí rady Vítkovic, uvedl, že personálními změnami vytvořili prostor pro samostatné řízení VHM. "Současně zachováváme kontinuitu práce představenstva mateřských Vítkovic," uvedl Světlík.

Kromě Žvakové jsou v představenstvu Vítkovic Rodan Broskevič jako místopředseda a Milan Juřík mladší, Jaromír Šiler a Pavel Štefánik jako členové. Devětatřicetiletá Žvaková vstoupila do představenstva firmy loni v listopadu z pozice ředitelky strategického nákupu. Současně byla a zůstává jednatelkou společnosti Vítkovice Machinery Trade.

Vítkovice, a. s., jsou jádrem původní struktury holdingu a zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro celou strojírenskou skupinu. Ve skupině je přes 20 firem, celkem mají asi 3000 zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají téměř 1000 zaměstnanců. Podle insolvenčního návrhu mají přes 300 věřitelů a dluží téměř tři miliardy korun. V návrhu firma uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství. Společnost se potýkala s nedostatkem provozního kapitálu. Odboráři ve firmě jsou od října ve stávkové pohotovosti.

V představenstvu VHM kromě Žáka zůstává Igor Vlček. "Konečné složení tohoto orgánu bude již věcí investora," uvedla Kijonková.