Vítkovice spustily rychlokovárnu. Technologický klenot za dvě miliardy | E15.cz

Vítkovice spustily rychlokovárnu. Technologický klenot za dvě miliardy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/Petr Sznapka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Strojírenská společnost Vítkovice Machinery Group dnes v Ostravě spustila provoz moderní rychlokovárny, vybavené technologiemi za více než dvě miliardy korun. "Rychlokovací stroj je současnou nejmodernější technologií takzvaného volného kování," uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Zprovozněním kovárny firma vytvořila 80 nových pracovních míst.

„Díky nové technologii jsme schopni zpracovávat hi-tech materiál, dodávat do nových odvětví, pro která jsme nepracovali, a v uzavřeném výrobním cyklu produkovat hotové výrobky,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Vítkovic Jan Světlík.

Rychlokovárna částečně nahradila produkci staré kovárny. „Co je úplně nové, jsou kované trubky, což v rámci Vítkovic a vlastně celé Evropy dneska není. Kovaná trubka se dnes dělá docela komplikovaným způsobem a tady přímo na to technologii máme,“ uvedl Vladan Polášek, generální ředitel společnosti Vítkovice Hammering, která linku provozuje. Dodal, že technologie je první, kterou německá firma SMS Meer v tomto odvětví dodala.

ilustrační foto Autor: ctk/Petr Sznapka

Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) Vítkovicím velká investice pomůže být na špici v oboru. „Vzhledem k té velké investici je to velká odvaha. V České republice inovativní procesy probíhají, ale ne v takovém měřítku a hlavně ne v tomto typu průmyslu. Tohle je opravdu unikát. Kontinuální proces výroby bude naprosto unikátní v celé Evropě,“ řekl Kocourek.

Už před zahájením trvalého provozu linky měla společnost Vítkovice Hammering vyprodáno více než 60 procent své kapacity. Zhruba třetina výrobků bude směřovat k oběma výrobcům bezešvých vysokotlakých ocelových láhví v rámci skupiny Vítkovice Machinery Group.

Podstatná část produkce půjde na export, kromě Evropy také do Ruska, Indie nebo Jižní Ameriky.

„Provoz je řízený počítačově a je plně automatizovaný. Efektivita výroby se díky tomu blíží myslitelnému maximu,“ řekla Kijonková. Společnost Vítkovice Hammering chce do roku 2015 dostat roční produkci linky až na 100 tisíc tun kovaných výrobků. Polášek řekl, že už do konce roku se počítá s vykováním mnoha tisíc tun výkovků.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.