Vítkovice Steel míří do insolvence. Její akcie má převzít indický Vulcan Steel

Štětovnice společnosti Vítkovice Steel

Štětovnice společnosti Vítkovice Steel Zdroj: Vítkovice Steel

Společnost Vítkovice Steel (VS), která kvůli předběžnému opatření Finančního analytického úřadu (FAÚ) nemůže nakládat se svými akciemi, připravuje návrh na insolvenci. Jeho součástí má být podle dvou na sobě nezávislých zdrojů i reorganizační plán, podle něhož má akcie společnosti převzít indická ocelářská skupina Vulcan Steel. Ostravská firma informace odmítá komentovat.

Důvodem k insolvenci podle informací e15 paradoxně není finanční situace, ta se v posledních měsících naopak zlepšila, ale přesvědčení managementu, že se firma ocitla v patové situaci. Do ní se měla dostat po válce na Ukrajině, když jí FAÚ zmrazil akcie a banky jí odmítly poskytovat provozní financování.

Šéf společnosti Radek Strouhal už navíc v minulosti několikrát zdůraznil, že se na firmu žene celá řada dalších složitých výzev. Od začátku roku 2025 nebude moci dovážet bramy, tedy ocelové polotovary, z Ruska a o rok později bude muset začít platit uhlíkové clo za dovoz materiálu z mimounijních zemí. 

„Firmě se nyní daří. Jediným smysluplným vysvětlením tedy je, že se vedení firmy snaží tlačit na FAÚ, aby ukončil rok a půl trvající vyšetřování. Vítkovicím se krátí čas, potřebují se pohnout z místa a připravit se na náročné období,“ řekl e15 zdroj z oboru, jenž si nepřál být jmenován. FAÚ zkoumá podezření, že vlastníkem firmy je ruská státní rozvojová banka VEB, která se po válce na Ukrajině ocitla na protiruském sankčním seznamu EU. Samotné VS přitom tvrdí, že majitelem je naopak pětičlenná skupina podnikatelů z postsovětských republik, nikoliv z Ruska.

„Může se stát, že FAÚ před insolvencí vyšetřování dokončí a pak se bude vše odvíjet podle toho, jak úřad rozhodne. Insolvenční návrh pak může spadnout pod stůl,“ dodal stejný zdroj.

Podle mluvčí společnosti VS Jany Dronské se firma snaží prokázat, že napojení na VEB neexistuje, vyšetřovatelům za tímto účelem již poskytla veškeré požadované informace. FAÚ ale podle ní ani po roce a půl stále nedospěl k žádnému závěru a firma je kvůli tomu paralyzovaná, protože jí žádná banka nechce půjčit.

Největší evropský výrobce stavebních ocelových štětovnic čili stavebních zábran proti sesuvu zeminy si kvůli tomu musel najít partnera, který mu pomáhal s provozním financováním. Tuto roli dlouho zastával průmyslník Jaroslav Strnad, ale nyní ji podle zjištění e15 přebírá indická ocelářská skupina Vulcan Steel. 

„Můžeme potvrdit, že Vulcan Steel se stal naším novým finančním partnerem. Hlavním důvodem změny byla optimalizace nákladů a dostupnost zdrojů pro financování růstu produkce,“ říká Dronská, podle níž VS v posledních měsících masivně zvyšuje výrobu, a očekává proto velmi dobré výsledky hospodaření.

„Naše společnost také významně snížila závazky vůči dodavatelům a hradí je téměř výhradně ve lhůtě splatnosti,“ dodala Dronská. Na dotazy, jestli může potvrdit chystající se návrh na insolvenci a případně, jak to jde dohromady s lepšími výsledky hospodaření, už konkrétněji neodpověděla. „Vzhledem k probíhajícím jednáním s potenciálními investory a probíhajícímu šetření FAÚ zatím nemůžeme situaci více komentovat.“

Jak by na změnu majitele v průběhu insolvence přistoupil FAÚ, není jasné. Úřad probíhající šetření zásadně nekomentuje a k možné změně vlastníka v průběhu insolvenčního řízení se nechce vyjadřovat ani v obecné rovině. „Každý případ je individuální. Ke spekulacím se proto nebude vyjadřovat ani ministerstvo financí, ani FAÚ, které pod rezort spadá,“ sdělila mluvčí MF ČR Michaela Lagronová.

Vulcan Steel je ocelářská společnost indické rodiny Jindal, která se angažuje v oblasti ocelářství, energetiky, výroby cementu a infrastruktury. Ocelárny, které má na starosti jeden z členů rodiny Naveen Jindal, patří co do objemu výroby k největším v Indii. Aktivní je ocelářská větev také v Africe, Austrálii a na Blízkém východě. Nedávno se Vulcan Steel pokoušel vstoupit také na evropský trh. Koupit maďarskou huť Dunaferr se mu ale nepodařilo. V tendru ji svou nabídkou přebila skupina Liberty Steel dalšího Inda a zároveň majitele ostravské ocelárny Sanjeeva Gupty.

Společnost Vítkovice Steel se s problémy potýká už delší dobu. Většinu posledních let hospodařila se ztrátou. Nyní zaměstnává zhruba 850 lidí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!