Volkswagen zvažuje prodej výrobce motorek Ducati | E15.cz

Volkswagen zvažuje prodej výrobce motorek Ducati

Michal Tomeš

Německý automobilový koncern Volkswagen se chce pravděpodobně zbavit výrobce silničních motocyklů Ducati. Případný prodej italské společnosti by měl automobilce pomoci vyrovnat ztráty a výdaje spojené s emisním skandálem z roku 2015. 

Podle agentury Reuters už Volkswagen požádal investiční a bankovní společnost Evercore, aby vyhodnotila případné možnosti prodeje Ducati. Tu koupila v roce 2012 automobilka Audi spadající do koncernu VW za zhruba 860 milionů eur. V současnosti by však prodejní cena mohla být znatelně vyšší.

Podle zdrojů uvnitř Ducati měl loňský zisk před úroky, daněmi a odpisy (takzvaná EBITDA) činit asi 100 milionů eur (2,68 miliardy korun), hodnota společnosti by se tak mohla vyšplhat až na patnáctinásobek zisků, tedy přibližně 1,5 miliardy eur.

Dohodu VW s americkými úřady schválil soud. Automobilku vyjde na více než sto miliard

Podle agentury Reuters by o výrobce mohli projevit zájem především investoři z Číny nebo Indie. Nejmenované zdroje přímo z Ducati však nevyvrátily ani možnost akvizice dalším velkým hráčem z řad výrobců motocyklů.

Prodej Ducati by tak mohl být vyústěním prohlášení Volkswagenu z loňského června, kdy koncern oznámil, že v souvislosti s úsporami zhodnotí portfolio svých dceřiných společností. Zároveň chce automobilka více prostředků investovat do vývoje nových modelů s elektrickým pohonem.

Z fúze s Volkswagenem nic nebude, ohlásil šéf Fiatu

Samotné odkoupení Ducati v roce 2012 vyvolalo řadu otázek, podle analytiků neměl Volkswagen k takové investici ekonomický ani technologický důvod. Rozšíření pole působnosti však obhajoval tehdejší předseda představenstva Ferdinand Piech, který vyzdvihoval především italský design a pokrokové technologie.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!